Počet neplodných párů v ČR rok od roku roste. Problémy má momentálně kolem 15 %, nicméně některé zdroje hovoří dokonce o 20 až 25 %. Díky moderní medicíně jsou lékaři schopni pomoct 9 z 10 pacientů. Pokud jste již vyzkoušela všechny možnosti, možná je nejvyšší čas pro návštěvu centra asistované reprodukce. Umělé oplodnění je již poměrně běžný zákrok a dávno nepatří mezi společenská tabu, jak tomu bylo ještě nedávno.
Asistovaná reprodukce až jako poslední možnost
Umělé oplodnění není jedinou metodou léčby neplodnosti a přistupuje se k němu až po důkladné diagnostice a konzultaci s odborníkem. Po vyčerpání všech možností, jak eliminovat příčinu neplodnosti, má skutečně smysl. Vyšetření partnera by mělo zahrnovat minimálně dva spermiogramy. U ženy se pomocí hormonální stimulace zjišťuje, jakým způsobem probíhá její menstruační cyklus.
Mezi předpoklady úspěšného IVF patří především odpovídající věk ženy. U žen ve věku nad 40 let pravděpodobnost otěhotnění prudce klesá, dítě porodí zhruba 4 %. Zájemkyně o umělé oplození musí mít funkční dělohu a alespoň jeden vaječník, jinak je odkázána na dárcovství vajíček.
Co se týče zmíněného spermiogramu, výsledky musí prokazovat přítomnost spermií, nebo alespoň tvorbu ve varlatech. V případě, že je příčina neplodnosti na straně partnera, mohou zájemci o umělé oplodnění využít možnost darování spermií.
Jaká je šance, že díky IVF otěhotníte?
Po absolvování jednoho léčebného cyklu otěhotní v průměru každá třetí až čtvrtá žena. Předpokladem je úspěšný přenos embrya do dělohy. Stejně jako v případě přirozeného těhotenství však může žena potratit. Podle statistik dítě po čtvrtém cyklu donosí více než polovina žen (cca 50 – 60 %), z nichž většinu tvoří ženy do 35. roku života. Po dosažení této hranice je šance na úspěšné oplození a následné donošení plodu výrazně nižší.
Trpělivost přináší růže
Asistovaná reprodukce pomohla mnoha párům k vytouženému miminku. Přesto na ni nelze pohlížet jako na všespásnou metodu, která „zaručeně funguje u každého“. Zájemkyně by si měla uvědomit, že ne každý cyklus probíhá stejně a k přenosu embrya nemusí z různých důvodů dojít. Někdy je proto zapotřebí pořádná porce trpělivosti.
Zároveň je na místě akceptovat možná rizika. IVF je sice vnímána jako poměrně bezpečný zákrok, ale u některých žen může dojít např. k nadměrné stimulaci vaječníků (tzv. hyperstimulační syndrom), která způsobuje silné bolesti v oblasti podbříška. Vzácněji dochází k vícečetnému nebo mimoděložnímu těhotenství a u některých plodů se mohou objevit vývojové vady.
…………Komerční článek………..
Více článků najdete na portálu mamci.cz