S nedostatkem železa se přirozeně mnohem častěji potýkají ženy než muži. Je tomu tak z několika důvodů. Tím hlavním je vliv menstruačního cyklu a dále také (důsledkem diet) mnohem častější výkyvy ve stravě, které mohou v konečném důsledku vést až k anémii. Pozor na nedostatek železa ve stravě by si měly dávat všechny ženy, ale zejména pak těhotné, u kterých se denní potřeba železa zvyšuje.
Přestože by se mohlo zdát, že doplnění železa je velmi snadné, opak je pravdou. Vstřebatelnost železa je totiž zcela odlišná pro různé typy potravin, a navíc se často také přímo pojí s přítomností jiných živin v těle. Železo se například nejlépe vstřebává v kombinaci s vitamínem C. Naopak některé druhy potravin mohou vstřebávání železa znesnadňovat. Mezi potraviny, které jsou na železo nejbohatší patří: játra, sezamová a slunečnicová semínka, vlašské ořechy, luštěniny a produkty ze sóji.
Jak takový nedostatek železa poznat? Mezi prvotní příznaky, které zaregistruje většina žen, je dlouhodobější únava a celková slabost organismu. K těm se velmi často připojují také bolesti hlavy. Po vizuální stránce si můžete všimnout dalších změn, jako je velmi bledá, nezdravě vypadající pleť, rozpraskané rty a dále také potíže s vypadáváním vlasů a lámavostí nehtů.
Jakým způsobem lze nedostatek železa překonat? Prvním důležitým bodem je samozřejmě prevence. Pokuste se vždy dodržovat jídelníček bohatý na široké spektrum živin, tak aby vám v něm zkrátka nic nechybělo. Pakliže už se s nedostatkem železa potýkáte (a nedošlo u vás zatím k anémii), nemusíte hned sahat po různých potravinových doplňcích. Vylepšete svou stravu a zařaďte do svého jídelníčku více potravin přirozeně bohatých na železo. Postupem času se s tímto problémem vaše tělo přirozeně vyrovná.
Více článků najdete na portálu mamci.cz