Také se vám občas stává, že vaše dítě z ničeho nic vstane v noci z postele a pochoduje po bytě? Pak nejspíš trpí tzv. dětskou náměsíčností. Co ji způsobuje a jak dítěti pomoci, se dočtete v následujícím článku.
Co náměsíčnost vyvolává
Náměsíčnost je částečně dědičná, takže pokud rodiče trpěli v dětství nebo trpí dosud náměsíčností, je velká pravděpodobnost, že tuto poruchu dítě také zdědí. Jinak náměsíčnost vzniká tak, že dítě nepřechází z hlubokého spánku do lehkého (REM) spánku plynule, ale náhle. REM fáze je charakterizována rychlými pohyby očí a intenzivním sněním. Jestliže mozek přejde z hluboké do lehké fáze spánku rychle, je přetížen, protože zároveň produkuje sny a zároveň musí držet zablokované centrum pohybu. To druhé se mu nedaří, a tak se spící dítě vydává na cestu.
Zmizí v dospělosti?
Ve většině případů ano, obvykle odezní v období dospívání a uvádí se, že pouhé 1 % dětí si nese svou náměsíčnost i do dospělosti.
Jak dítěti pomoci
Na prvním místě je potřeba ochránit dítě před úrazem. V noci se může stát, že bude náměsíčné, zatímco vy, rodiče, budete spát. Proto je nutné důsledně zamykat vchodové dveře, nenechávat otevřená okna, zavírat zábranu na schodiště. Dítě jde často jen na záchod, ale ve stavu náměsíčnosti to nemusí zvládnout. Proto, když vás náměsíčník probudí, doveďte jej na záchod, umyjte ruce a doprovoďte zase zpátky do postele. Když se neprobudíte a dítě místo záchodu vykoná svoji potřebu jinde, nevynadejte mu, protože ono si obvykle nic nepamatuje. Dobré je, dát dítě před spaním vyčůrat, abyste možnost náměsíčného chování omezili.
Přírodní prostředky
Existuje i mnoho přírodních způsobů, jak náměsíčnost omezit. Velmi vhodná je aromaterapie – levandulové, meduňkové, heřmánkové polštářky do postýlky. Dále dát dítěti před spaním vypít heřmánkový nebo meduňkový čaj, který jej zklidní a šetrně uspí. Dávejte ale čaj dítěti dostatečně včas, aby si ještě stihlo dojít na záchod. Před spaním si s dítětem v klidu popovídejte o tom, co přes den prožilo, zazpívejte mu ukolébavku nebo jinou oblíbenou písničku, jste-li věřící, odříkejte si společně modlitbu. To vše má za úkol zklidnit dětskou mysl před spaním, aby k náměsíčnosti pokud možno vůbec nedocházelo.
A rada na závěr: Není třeba se znepokojovat, nejde o žádné těžké onemocnění, jen se musí dbát na bezpečnost, a když dítě odjíždí na školu v přírodě nebo tábor, tak samozřejmě informovat dozor.
Více článků najdete na portálu mamci.cz