Vaše dítě je nadané. Možná vám to tak zatím nepřipadá, ale každý člověk (včetně vašeho dítěte) má sklony vykonávat minimálně jednu, ale spíše dvě až tři věci velmi dobře. Vaším úkolem je dané nadání rozpoznat a podpořit. Tím svému dítěti umožníte svobodný start do života namísto vnucování vlastních představ a plánů.

Zapojujte děti

Vytvořte takové prostředí, které mu umožní si v bezpečných mantinelech vyzkoušet prakticky všechno od hraní na klavír, přes pozorování broučků po zatloukání hřebíků. Dokud jste s dítětem doma, využijte čas, který máte, a aktivně jej zapojte do všech věcí, které vy nebo partner děláte. Když budete vaše dítě obklopeno mnoha podněty (ne však najednou), budete mít větší šanci zjistit, v čem se skrývá jeho nadějná budoucnost.

Pozorujte

Pozorujte zpovzdálí, pozorujte zblízka. Když dítě staví kostky nebo lego, sledujte, jak to dělá, nesnažte se mu ukázat, jak má vypadat správně postavená věž. Kdo ví, třeba vám doma roste věhlasný architekt a vy byste po něm chtěla klasické, nudné a podle vás hezky symetrické stavby.

Popovídejte si s paní učitelkou ve školce, škole nebo v zájmovém kroužku. Vychovatelé můžou vidět ještě jiný úhel vyvíjející se osobnosti.

Nebuďte omezená

Možná máte pocit, že vaše dítě buď prostě bude nesmírně inteligentní a to projeví tím, že vás porazí v dámě. Nebo bude celý den vysedávat před klavírkem, z toho usoudíte, že se vám narodil nový Mozart. Nebo třeba z ruky nepustí pastelky, kterými vytvoří kresby hodné Picassa (protože na nic konkrétního to nevypadá). Ale musíte si uvědomit, že existuje mnohem více druhů nadání. Možná vaše dítě disponuje na jeho věk neuvěřitelnou prostorovou představivostí nebo se vám tím neustálým motáním v kuchyni snaží naznačit, že další Pohlreich už je na světě. Musíte přimhouřit oko i nad „vysoce chemickými“ pokusy smíchávání vody a všeho možného, protože kde jinde má začít vědecká vášeň? Nepodceňujte nic, co vašemu dítěti jde, protože i dobrý řemeslník je dneska nad zlato, což jste si při rekonstrukci jistě velmi dobře uvědomila, a koneckonců vaše upovídaná princezna možná bude jednou dělat tiskovou mluvčí.

Pozitivní přístup

Dívejte se na své dítě pozitivně. Sledujte, co dělá rádo, často a dobře. S tímto přístupem brzy poznáte, v jakých činnostech ho podporovat tak, aby bylo šťastné a časem mohlo svými schopnostmi a dovednostmi také pomáhat ostatním.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na