Menstruace je naprosto přirozenou součástí života ženy, a tak byste se o ní měly i přirozeně bavit se svými dcerami. Dcera by měla o menstruaci vědět dříve, než ji poprvé dostane, aby nebyla překvapená, nebo dokonce vyděšená.

Kdy přichází první menstruace

První menstruace obvykle přichází mezi 12. a 14. rokem, ale nástup menstruace nastává u dívek stále dříve, takže je běžné setkat se se slečnou, která začala menstruovat kolem 11., nebo dokonce 10. roku věku. Nástup menstruace však velmi ovlivňuje dědičnost, váha (nadváha i podváha), stres, nadmíra sportu (závodní sport apod.) i pravidelné užívání některých léků.

Co všechno by dívka měla vědět

Dívka kolem 10 let by měla vědět, že menstruace přichází každý měsíc, zpočátku nepravidelně. Že jí doprovází bolest v podbřišku, která vzniká činností svalů, které vypuzují děložní výstelku z dělohy. Tuto bolest lze docela dobře zahnat několika způsoby:

  • pohybem na čerstvém vzduchu nebo cvičením,
  • teplou sprchou, teplou koupelí nebo nahřátou termolahví položenou na břicho,
  • čajem z dubové kůry nebo heřmánkovým čajem,
  • až při velmi silných bolestech se tiší léky proti bolesti, ale je potřeba poradit se s dětským lékařem nebo dětským gynekologem.

Hygiena

Dívka by měla vědět, že existují menstruační vložky nebo tampony. Ze začátku bude asi používat spíše vložky, protože je snadnější jejich výměna. Starší dívky však mnohem častěji dávají přednost tamponům, protože s nimi mohou bez obav sportovat, plavat apod. V každém případě je namístě zdůraznit základní pravidla hygieny při vyměňování vložek i tamponu (mytí rukou, používání odpadkového koše nikoliv záchodové mísy na vyhození použitích pomůcek). Stejně tak důležité je poučit mladou slečnu o pravidelném sprchování se, protože v době menstruace se může i více potit. Sprchování je v době menstruace lepší než koupel.

A jak toto všechno „šetrně“ sdělit své holčičce

Nejlepší bude, když se o menstruaci bavíte úplně normálně tak, že i malé dítě ví, že maminka prostě jednou za měsíc menstruuje (odchází „domeček“, ve kterém by se bývalo vyvíjelo miminko). No a když potřebujete říci něco závažnějšího té větší slečně, není lepší cesty, než udělat si jedno společné holčičí odpoledne a všechno důležité probrat. Když si takové holčičí odpoledne naplánujete třeba jednou měsíčně, možná i ostatní problémy kolem puberty docela dobře vyřešíte. Děti totiž ze všeho nejvíc potřebují, abyste si na ně udělali čas…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno