Batolata jsou děti od ukončeného 1. roku věku do ukončeného 3. roku věku. Jejich jídelníček je již o mnoho pestřejší než v době příkrmů (od cca 5. měsíce do 1. roku věku). Právě batolata potřebují přijímat dostatečné množství živin a látek z mléčných výrobků pro svůj zdravý vývoj. Jaké mléčné výrobky podávat či nepodávat batoleti?
Mléko
Nejprve se pojďme podívat na samotné mléko. Čerstvé kravské mléko se dětem do 3 let vůbec nedoporučuje. Lepší jsou náhražky ve formě sušených mléčných směsí – podobných těm, které podávají miminku maminky, které nemohou kojit. A syrové kravské mléko zavádějte postupně kolem 3. narozenin a sledujte, zda na něj dítě nevykazuje intoleranci.
Jogurt a další zakysané mléčné výrobky
Doporučit se naopak od 1. roku věku dítěte dají všechny zakysané mléčné výrobky, jako jsou jogurty, jogurtové nápoje, acidofilní mléka, kefíry či podmáslí. Vždy kontrolujte, zda je to skutečně jogurt (nikoliv nějaká náhražka nazvaná „pochoutka“ apod.), a také se vyhýbejte výrobkům označením jako „light“, „dia“ apod., protože mohou obsahovat umělá sladidla, která jsou pro děti všech věkových kategorií nevhodná.
Čerstvé sýry
Vhodné jsou také všechny čerstvé sýry typu „cottage“, nebo „mozzarella“, pouze u nich sledujte obsah soli a také volte spíše sýry bez příchuti, aby dětem opravdu chutnaly.
Tvrdé sýry
Jednoznačně vhodné jsou i všechny tvrdé sýry jako ementál, eidam, gouda atd. Sledujeme, zda nejsou příliš slané, tučné nebo aromatické.
Tavené sýry
S tavenými sýry bývá problém, protože jsou vyrobeny ze zbytků jiných sýrů, obsahují hodně tuku a soli. Takže tavené sýry dětem raději vůbec nepodáváme.
Zrající či plísňové sýry
Tyto druhy sýrů také nedoporučujeme podávat malým dětem, protože jsou obvykle vyrobeny z nepasterizovaného mléka a mohou způsobovat různé virové a bakteriové infekce (např. kampylobakterióza). Dětem navíc tyto aromatické sýry ani příliš nechutnají.
Více článků najdete na portálu mamci.cz