Spousta teoretiček se domnívá, že jde o téma zcela černé nebo zcela bílé. Ale jak už to tak v životě většinou bývá, společné spaní dítěte v posteli s rodiči se řadí do šedé zóny. Pokud nevíte, jak to máte praktikovat vy, přečtěte si pozitiva i negativa a sama se rozhodněte.
Proč by miminko mělo spát s námi?
Blízkost
Dítě v děloze je v neustálém kontaktu se svou matkou. Porod samotný je pro něj docela zápřah, o to náročnější, když je ihned po něm od maminky oddělen. To nejmenší, co můžete pro své malé udělat, je dopřát mu cítit vaše srdce, dech, vaši kůži a vaši lásku co nejčastěji, tedy i ve spánku. Kvalitnější spánek
Maminky, které musí při pláči miminka vstát, vzít ho z postýlky, posadit se s ním, nakojit ho a opět vrátit do postýlky, snášejí prokojené noci mnohem hůře, než ty maminky, které mají miminko u sebe v posteli. Navíc, když už je kojenec starší, často se dovede obsloužit sám, takže váš spánek je mnohem kvalitnější.
Proč by miminko nemělo spát s vámi?
Menší soukromí
Rodiče, kteří se rozhodli pro společné spaní s dítětem, musí počítat s dočasnou ztrátou soukromí. Dříve postel patřila pouze jim, nyní se časy změnily. Nicméně nejde o neřešitelný problém, manželské radosti se dají provozovat i jinde než v posteli.
Menší pohodlí
Sedmdesát centimetrů dlouhé dítě je schopné zabrat v posteli víc prostoru než váš dvoumetrový manžel, to je prostě fakt. Je dost možné, že noci budou probíhat ve znamení uskromňování, krčení se a přesouvání. Možná se budete častěji budit, protože vycítíte, že by partnerův pohyb mohl ohrozit dítě.
Nezdravý návyk
Malé miminko v posteli je roztomilé, tříletý klučina méně a šestiletý kluk vůbec. Spaní v posteli s rodiči by mělo mít svůj konec, který se ovšem ne všem daří nastolit. Proto se někteří raději rozhodnou variantu společného spaní zamítnout úplně.
Ať už máte pocit, že na vás silněji působí pozitiva nebo negativa, dobře si rozhodnutí promyslete, proberte ho s partnerem, a pak se nenechte odsuzovat ostatními. Spánek má být přece příjemný.
Více článků najdete na portálu mamci.cz