Přestože se meditace stává běžnou součástí mnoha lidí (a zejména pak těch neúspěšných), stále ještě se najdou tací, kteří o meditaci nevědí téměř nic, anebo mají pochybné informace. Je důležité si uvědomit, že meditace není praktika, která by se týkala čistě jen nějaké skupiny vyvolených. Meditace je praktika, která nám umožňuje srovnat si myšlenky, na chvíli se zastavit a uvědomit si, zda skutečně jdeme tím správným směrem.

V praxi můžeme za meditaci označit v podstatě jakýkoli moment, kdy se soustředíme. Moment, kdy jsme si vědomi, že se právě nacházíme v přítomnosti, nelétáme myšlenkami v budoucnosti ani se nerýpeme v minulosti. Někteří u meditace sedí, jiní leží. Někdo má zavřené oči, jiný může naprosto stejně meditovat s očima dokořán. Můžete u toho poslouchat hudbu, ale můžete si užívat také naprostého ticha. Je tu snad jedna jediná podmínka. Abyste skutečně zrelaxovala, měla byste být sama a nejlépe na zcela klidném místě.

Jak dlouho meditace trvá

Meditovat můžete pouhých 10 minut, ale propracovat se můžete až k celé hodině. Jakýkoli čas vám ale bude zcela jistě prospěšný. Zejména v počátcích, kdy úplně nevíte jak na to, vám může být nápomocná řízená meditace, tedy meditace s audionahrávkou zvuku. Mužský nebo ženský hlas, který vás celým procesem provází, se může mimo jiné zaměřovat na konkrétní životní oblasti – ať už je to sebeláska, sebe rozvoj anebo motivace.

Mezi největší výhody meditace patří zvýšená soustředěnost a život v přítomnosti. Zlepší se zejména vaše emoční zdraví, které je ale úzce propojené s tím fyzickým, takže výhody čerpá celé tělo. Kromě toho se vám sníží hladina stresu a postupně se ve vás bude budovat stále silnější pocit vnitřní vyrovnanosti. Zkrátka už vás nic tak snadno nerozhází. Přestože se meditace může zdát být zpočátku příliš náročná, nevzdávejte to. Konečný výsledek za to stojí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

4 KOMENTÁŘE

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno