Nebojte se pustit do masáže vašeho miminka, protože je to krásný rituál, jímž se vytváří pouto mezi vámi a miminkem, které jen tak něco nezpřetrhá. A láskyplnou masáží dokážete komunikovat s malým drobečkem i beze slov.
Masáž je víc než mazlení
Ačkoliv se může zdát, že masáž je takové mazlení s miminkem, ve skutečnosti masáž znamená mnohem víc. Je to vzájemná komunikace mezi matkou a dítětem, je to také metoda ke zklidnění bříška, když miminko trpí nadýmáním, zároveň to může být dobrý prostředek pro uklidnění miminka před ukládáním ke spánku…
Jaký olejíček vybrat
Masáž je dobré provádět s kvalitním dětským olejíčkem, lépe bez přídavku éterických olejů. Hodí se olivový, mandlový, slunečnicový… Pokud si přejete přidat nějakou tu vůni, pak vyzkoušejte do základního oleje kápnout levandulový nebo heřmánkový olejíček.
Jak připravit prostředí před samotnou masáží
Miminku nesmí být při masáži zima, takže pokoj předem vytopte na příjemnou teplotu. Pod miminko dejte měkkou podložku, která se ale dobře pere, protože olejíček může sem tam ukápnout i na ni. Můžete při masírování miminku zpívat anebo pustit pomalou tichou hudbu. Také dávejte pozor na to, aby večer miminku nesvítilo světlo přímo do očí – raději zkuste přistínit prostředí.
Kdy masírovat
Masírování by mělo probíhat večer po koupeli, protože kromě blahodárných účinků masáže samotné získáte další bonus navíc – zvláčníte miminku pokožku, která může být vodou poněkud vysušená, zejména pokud máte tvrdou vodu. Dobré také je, když masáž probíhá alespoň hodinu a půl po jídle. Naopak jídlo po masáži (tj. poslední kojení před uložením ke spánku) vůbec nevadí.
Jak dlouho masírovat
Masáž, aby měla nějaký účinek a aby měla smysl i příprava prostředí, by měla trvat aspoň 15 minut. Když se to miminku líbí, můžete masáž postupně prodlužovat. Je-li ale unavené, je vždy lepší masáž zkrátit a miminko uložit ke spánku.
Co a jak masírovat
Masáž můžeme začít od ručiček, za které miminko lehce vezmeme a promluvíme k němu. Potom pomalu přejdeme přes hrudníček k bříšku – u bříška dodržujeme směr hodinových ručiček, což uvolňuje střeva a předchází nadýmání. Promasírujeme nožičky včetně chodidel – vše nejlépe pomalým kroužením. A pak můžeme miminko převrátit na bříško a masírovat zádíčka – od hlavy směrem k nožičkám, od páteře směrem do stran atd.
Když si nejste jistí, jak přesně masáž provádět
Pokud se necítíte na to, že byste masáž zvládla sama a potřebujete nějakou masáž vidět, zkuste si zaplatit kurz, nebo koupit knížku o masážích miminek (na trhu jich je několik a velmi dobrých) anebo zhlédnout videa na internetu. Ale garantuji vám, že jakmile se do masáže pustíte, vaše intuice a mateřský cit vás skvěle povedou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz