Nenašli bychom ve svém okolí asi nikoho, kdo by ještě v životě nezažil průjem a nepříjemné pocity s ním spojené. Od bolestivých křečí počínaje, a častým vyprazdňováním řídké až vodnaté stolice konče. Ve většině případů nejde nikdy o nic vážného. Během dvou až tří dnů průjem většinou postupně sám vymizí. Lékaře je však nutné vyhledat vždycky, když průjmem trpí malé děti, staří lidé, či lidé s přidruženým onemocněním. Jaká je léčba průjmu?
Příčina průjmů
Ve většině případů jde o virovou či bakteriální nákazu, případně nevhodné složení konzumovaných potravin. Někdy však průjem mohou vyvolat vysoké dávky vitamínu C, léky obsahující hořčík či sorbitol. Lidé s nesnášenlivostí laktózy trpí průjmy, stejně jako lidé se závažnými nemocemi trávicího traktu. Velké problémy často nadělá slinivka břišní, která se za normálních okolností podílí na správném vstřebávání a trávení živin. Je-li poškozena zánětem či nádorem, svou funkci tím ztrácí, čímž může vyvolat průjem.
První pomoc? Pektin a probiotika
Postihne-li vás, nebo vaše dítě průjem, nejdůležitější je zabránit dehydrataci. Důležité je popíjet, alespoň v malých doušcích, vodu, případně minerální vody. Vhodné jsou i vody s příměsí malého množství cukru a soli, na doplnění zásob iontů a minerálů. Jako velmi výživné se jeví konzumace pravého domácího vývaru.
I když není žaludek, ani vaše psychika, připravená konzumovat jakékoli potraviny, zkoušejte po velmi malých částech alespoň malé dávky jídla. Velmi vhodné jsou taková jídla, která jsou tzv. bez chuti. Zrovna takové totiž obsahují složité sacharidy, které minimálně zatěžují trávicí trakt. Mezi vhodné potraviny patří například bramborová kaše, suchý toast nebo rýže.
Na průjem je výborné užívat pektin. Jde o rozpustnou vlákninu, která pomáhá zahušťovat stolici a zároveň zpomaluje průchod stolice tlustým střevem. Tím, že pomáhá vstřebávat nadměrné množství tekutiny v trávicím traktu, navíc zvětšuje objem stolice, což je v případě průjmu více než žádoucí. Výbornou variantou jsou proto banány či jablečná šťáva, která důležitý pektin obsahuje. Banány navíc s obsahem draslíku, pomáhají udržovat elektrolytové hospodářství, jež se při průjmu narušuje.
Někdy i užívání samotných antibiotik může vyvolat dočasný průjem a poruchu střevní pasáže. Proto vždy spolu s antibiotickou kúrou užívejte i probiotika, které pomáhají obnovit normální bakteriální rovnováhu ve střevech. Ta je totiž vlivem léků, antibiotik či střevním zánětem narušena a k její obnově je potřeba si trochu pomoci.
Co určitě při průjmu neužívat?
V prvé řadě se vyhněte své oblíbené povzbuzující kávě. Kofein v ní obsažený totiž stimuluje trávicí aktivitu, což by samotný průjem jen zhoršilo. Stejně tak je nevhodné podávat sušené švestky, různé druhy ovoce či ovocné šťávy (vyjma jablečné), tučná kořeněná jídla a velké množství alkoholu.
Prevence? Především hygiena
Netrápí-li vás žádné přidružené onemocnění, netrpíte nesnášenlivostí lepku ani laktózy a nejste vyznavači velkých dávek různých léků, máte velkou šanci se průjmu dlouhodobě vyhnout. Chce to jen dodržovat zásady správné hygieny, kterou je nutné učit již svoje malé děti.
Cestujete-li do rozvojových zemí, nejdůležitější zásadou je používat vždy jen balenou vodu a veškeré tamní ovoce konzumovat až po dostatečném omytí. Někdy bývá spouštěčem i nadměrný stres, což lze vyřešit návštěvou psychologa, který vám pomůže změnit náhled na váš život. Anebo občas hodit nějaké starosti za hlavu a myslet „sobecky“ tak trochu je na sebe.
Průjem je nepříjemné a vyčerpávající onemocnění, dá se však s trochou snahy zvládnout a v mnoha případech i snadno předejít.
Více článků najdete na portálu mamci.cz