Zdroj foto. webmd.com

Bradavice postihují cca 10 % dětí i dospělých a jedná se o onemocnění, které je způsobeno virovou nákazou – lidskými papilomaviry. Onemocnění se projevuje výrůstky na kůži – nejčastěji na rukou, ploskách nohou, obličeji a v případě genitálních bradavic na genitálu. Jak bradavice odstranit?

Kde k bradavicím přijdeme

K bradavicím nejčastěji přijdeme na koupalištích, bazénech, ve sportovních i jiných kolektivních zařízeních. Ke genitálním bradavicím je jediná cesta – nechráněný pohlavní styk.

Jsou nebezpečné?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Předně můžeme říci, že bradavice samy o sobě nejsou nebezpečné, ani se nejedná o rakovinu kůže, ani z nich rakovina kůže nemůže vzniknout. Obvykle jsou spíše nepříjemné a na ploskách nohou mohou být i velmi bolestivé, protože se chůzí zatlačují dovnitř.

Domácí léčba

Malé bradavice mohou zmizet po čase samy. Také si můžeme pomoci starými léčitelskými radami – např. šťávou z vlaštovičníku (nedoporučujeme v oblasti obličeje ani na genitální bradavice). Vnitřně pomáhá posílit obranyschopnost organismu např. pomocí hlívy ústřičné nebo echinacey, a také doplnit zinek a vitamíny. V lékárně jsou k dostání volně prodejné léky na bradavice – např. na bázi kyseliny salicylové.

U lékaře

Když nic nepomáhá anebo máme genitální bradavice, je lepší vypravit se k lékaři. Existuje mnoho způsobů odborného „ničení“ bradavic – od zmrazování tekutým dusíkem až po leptání bradavic kyselinou salicylovou. Malé bradavice se mohou odstranit pomocí laseru, velké chirurgicky při lokální anestezii. Vždy je dobré svěřit se do rukou lékaře, kterému důvěřujete, a ten zvolí nejšetrnější a zároveň nejúčinnější metodu právě na váš problém.

Pozor – bradavice se rády vrací

Bradavice patří bohužel mezi onemocnění, které se rádo vrací. Pokud k tomu u vás došlo, nebojte se vyzkoušet jiný způsob odstranění bradavic, zároveň dbejte na správnou životosprávu a posílení organismu a také se vyhýbejte místům, kde může k nákaze dojít.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno