S kvasinkovou infekcí se občas setká každá žena. Ale stejně jako existuje mnoho důvodů, proč se kvasinková infekce rozvinula, tak existuje i mnoho způsobů, jak se jí zase zbavit.

Jsou kvasinkové infekce záležitostí pouze žen?

Ačkoliv s kvasinkovými infekcemi/mykózami se zřejmě nejvíce svěřují do rukou odborníka ženy (uvádí se, že až každá 3. žena se opakovaně setkala s kvasinkovými infekcemi), tak stejným onemocněním trpí i muži, jelikož se jedná o infekci, která se přenáší sexem. Pacienti (partneři) si ji mohou předat i opakovaně.

Co kvasinkovou infekci způsobuje

Kvasinkovou infekci způsobují kvasinky z rodu Candida, a ačkoliv u zdravého jedince je výskyt kvasinek zcela přirozený. Při jejich přemnožení dochází právě k problému zvanému kvasinková infekce.

Co je příčinou přemnožení kvasinek

Příčinou přemnožení kvasinek v intimních partiích se může stát jakákoliv nerovnováha – používání antibiotik, snížená imunita, stres, nevhodná strava (zejména nadbytek cukru), hormonální změny (např. v těhotenství), příliš těsné a neprodyšné oblečení, cukrovka a některá jiná onemocnění či užívání léků.

Jak se kvasinková infekce projevuje

To, že se u vás vyskytla kvasinková infekce, asi poznáte poměrně snadno: projevuje se totiž svěděním a pálením (i při močení), otokem či zarudnutím vnějšího genitálu, dále pak bílým jakoby tvarohovitým výtokem z pochvy, bolestí v podbřišku a v neposlední řadě i bolestí při pohlavním styku.

A jak se mykóza léčí

Nejprve můžete zkusit domácí samoléčbu. Vyplachovat pochvu odvarem z řepíku lékařského, nebo zanést do pochvy klasický bílý jogurt. Přitom je samozřejmě nutné změnit životosprávu (omezit sladkosti), nosit lehké bavlněné oblečení a dodržovat přiměřenou hygienu intimních partií (tj. ani to s hygienou nepřehánět, ale ani ji nepodceňovat).

V případě, že domácí samoléčba nezabere, zkuste nějaký volně prodejný přípravek na mykózu.

Pokud ani takovéto léčení nepomůže, anebo jste např. těhotná, mladistvá, nebo trpíte mykózou poprvé či naopak opakovaně a velmi často, navštivte svého gynekologa. Nejenže stanoví přesnou diagnózu, ale předepíše vám vhodný lék ušitý přímo na míru.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na