S kvasinkovou infekcí se občas setká každá žena. Ale stejně jako existuje mnoho důvodů, proč se kvasinková infekce rozvinula, tak existuje i mnoho způsobů, jak se jí zase zbavit.

Jsou kvasinkové infekce záležitostí pouze žen?

Ačkoliv s kvasinkovými infekcemi/mykózami se zřejmě nejvíce svěřují do rukou odborníka ženy (uvádí se, že až každá 3. žena se opakovaně setkala s kvasinkovými infekcemi), tak stejným onemocněním trpí i muži, jelikož se jedná o infekci, která se přenáší sexem. Pacienti (partneři) si ji mohou předat i opakovaně.

Co kvasinkovou infekci způsobuje

Kvasinkovou infekci způsobují kvasinky z rodu Candida, a ačkoliv u zdravého jedince je výskyt kvasinek zcela přirozený. Při jejich přemnožení dochází právě k problému zvanému kvasinková infekce.

Co je příčinou přemnožení kvasinek

Příčinou přemnožení kvasinek v intimních partiích se může stát jakákoliv nerovnováha – používání antibiotik, snížená imunita, stres, nevhodná strava (zejména nadbytek cukru), hormonální změny (např. v těhotenství), příliš těsné a neprodyšné oblečení, cukrovka a některá jiná onemocnění či užívání léků.

Jak se kvasinková infekce projevuje

To, že se u vás vyskytla kvasinková infekce, asi poznáte poměrně snadno: projevuje se totiž svěděním a pálením (i při močení), otokem či zarudnutím vnějšího genitálu, dále pak bílým jakoby tvarohovitým výtokem z pochvy, bolestí v podbřišku a v neposlední řadě i bolestí při pohlavním styku.

A jak se mykóza léčí

Nejprve můžete zkusit domácí samoléčbu. Vyplachovat pochvu odvarem z řepíku lékařského, nebo zanést do pochvy klasický bílý jogurt. Přitom je samozřejmě nutné změnit životosprávu (omezit sladkosti), nosit lehké bavlněné oblečení a dodržovat přiměřenou hygienu intimních partií (tj. ani to s hygienou nepřehánět, ale ani ji nepodceňovat).

V případě, že domácí samoléčba nezabere, zkuste nějaký volně prodejný přípravek na mykózu.

Pokud ani takovéto léčení nepomůže, anebo jste např. těhotná, mladistvá, nebo trpíte mykózou poprvé či naopak opakovaně a velmi často, navštivte svého gynekologa. Nejenže stanoví přesnou diagnózu, ale předepíše vám vhodný lék ušitý přímo na míru.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno