Koupání miminka patří spolu s masážemi, ukolébavkami a večerním kojením ke krásným rituálům, které připravují miminko na nerušený spánek. Mnoho otázek ale panuje kolem toho, jak často a popř. i v čem miminko koupat.
Ohledně četnosti koupání – nic není špatně
Miminka mají jinou pokožku než starší děti, natož dospělí, a proto se doporučuje nekoupat je denně, ale jen obden, nebo dokonce jen 2–3x za týden. Ovšem pokud vaše miminko vodu miluje a nemáte vodu příliš tvrdou, není žádný důvod nedopřát mu koupel každodenní – měla by však být opravdu jen krátká. A naopak větší děti (starší kojenci a batolata) už každodenní koupel přímo vyžadují, je to jeden z rituálů před spánkem atd.
Ale vraťme se k miminkům: Ani když miminko nevykoupete 3 dny po sobě, nic se nestane, pokud mu tedy pečlivě otíráte plenkovou část při každém přebalování. Řiďte se především vlastním instinktem!
V čem miminko koupat
Zde máte tři možnosti na výběr:
- běžná vana, do které však z důvodu bezpečnosti přidáte koupací lehátko. Miminko tak bude dostatečně ponořené ve vodě, ale hlavička bude chráněna před ponořením.
- vanička – i do vaničky můžete přidat lehátko, ale koupání je bezpečné i bez něj. Miminko však může brzy prochladnout, protože ve vaničce je méně vody a rychleji chladne.
- koupací kbelík – do něj miminko spíše posadíte, než položíte, a tak je chráněna hlavička před ponořením. Miminko je v poloze podobné poloze v děloze matky, nevýhodou je, že z kbelíku brzy vyroste.
Co je u koupání ze všeho nejdůležitější
Před koupáním si připravte vše potřebné (teploměr, žínku, šampon, ručníky, pyžamko, plínky…), abyste od miminka nemusela ani na okamžik odejít.
Teplota vody
Teplota vody by měla být po celou dobu koupele kolem 37,5 °C. To můžete změřit speciálním teploměrem, anebo jen ponořit loket do vody – a když je vám voda příjemná, je teplota tak akorát. Miminko koupeme jen chvíli, jinak riskujeme, že se teplota vody sníží a miminko prochladne. V žádném případě nepřidáváme do vaničky teplou/horkou vodu, když je v ní miminko!
Teplota místnosti
Teplota v místnosti, kde koupeme, musí být také příjemně vysoká (klidně 25 °C), aby miminko neprochladlo ani po vyndání z koupele.
Postup mytí
Začínáme obličejem, potom myjeme ručičky, hrudníček a nakonec plenkovou část a nožičky. Pozorně umyjeme záhyby, aby nedocházelo k opruzeninám.
Osušení
Miminko osušíme jen přiložením osušky nebo ručníku, rozhodně pokožku nedrhneme.
Přejeme vám, abyste si koupání miminka především užila a stejně jako při každé jiné činnosti využila svůj mateřský instinkt!
Více článků najdete na portálu mamci.cz