Spánek patří k nejdůležitějším lidským potřebám. Stejně jako jídlo, pití, dýchání, tak i spánek se řadí do tzv. primárních potřeb člověka, bez kterých by prostě nebylo možné žít. Spánek je nenahraditelný, jelikož obnovuje fyzické síly i psychickou pohodu. Má-li někdo dlouhodobé problémy se spánkem, měl by s tím raději rychle něco dělat. Nejen, že mu hrozí vznik cukrovky, porucha srdce či riziko obezity, zaděláváte si ale také na psychické vyčerpání, deprese či agresivní a nekoordinované výbuchy vzteku. Kolik hodin spánku tedy potřebujeme?

Prospíme asi třetinu života. Tímto argumentem se často ohánějí prodejci matrací a ložního zboží. Jistě, kvalita a pohodlí ložní matrace je více než důležitá pro potřebný odpočinek, ale zároveň je nutné říci, že i sebelepší matrace nezaručí kvalitu spánku, pokud chybí kvantita. Tedy to správné množství.  Jaké jsou tedy vlastně rozdíly ve spánkovém rytmu u kojenců a kolik hodin spánku stačí člověku v produktivním věku?

Novorozenec

Děti do 28. dne věku, tedy novorozenci, by měli spát cca 15-17 hodin denně, rozdělené do několika spánkových cyklů. Během noci by měli spát zhruba 8-9 hodin, během dne asi 7-8 hodin. Potřeba bývá individuální, ale důležitější než množství, je u takto malých dětí především pravidelnost a kvalita.

Rodiče by měli dbát na pravidelné ukládání do postýlky ve stejných časových odstupech, naučit maličké hned po narození oddělovat cen a noc. Stejně tak je důležitý klid pro kvalitní odpočinek. Dětem se totiž v tomto období během spánku vyváří růstový hormon, který je nepostradatelný pro další fyzický vývoj.

Kojenec

Človíček do 1. roku života potřebuje asi 12-14 hodin spánku, přičemž na konci období přespí klidně celou noc, a během dne si zdřímne na cca dvě hodinky dvakrát denně. Sice již nespí tak často jako novorozeně, spánkové cykly během dne se zkracují, ale spánek je stále velice důležitý. Jednak pro růst a fyzickou zdatnost, jednak pro vytvoření důležité imunity.

Batole

Děti ve věku 1–3 let by měli spát asi 11–13 hodin. Je naprosto normální, že si odpočinou i během dne, dokonce bych řekla, že je to žádoucí. Dítě je potom méně unavené večer, není přetažené a tolik nezlobí. Je známo, že pověstná hyperaktivita souvisí mnohdy s překonáváním únavy, čili, je-li dítě příliš aktivní, dopřejte mu odpočinek.

Předškolní věk

4–6letí skoro školáci, potřebují minimálně 10-12 hodin spánku. Díky velkému rozvoji myšlení, logickému uvažování i vyšší fyzické aktivitě potřebují dostatek odpočinku. Pokud dítě bude spát méně než 8 hodin, může mít problémy s chováním či v komunikaci se spolužáky.

Školní věk

Traduje se formule, že pokud spí školák déle, bude chytřejší. Možná na tom něco je, každopádně každé dítě ve školním věku by mělo spát alespoň 10 hodin. Zdá se Vám to příliš? Ani náhodou. Dítě má spoustu povinností ve škole, mnoho kroužků či zájmových aktivit, některé i nějaké povinnosti doma. Kde má brát energii na zvládnutí jednoho nabitého dne, když ne ve spánku?

Puberta

Typické „pubertální nálady“ nemusí nutně souviset s věkem, jako spíše s nedostatkem spánku. Příliš mnoho hormonálních změn, které mladé tělo sužují, s sebou nese i výdej velkého množství energie, který je schopno doplnit jen blahodárný spánek. Dohlédněte na to, aby váš pubertální výrostek spal minimálně 9 hodin denně, a třeba díky tomu překonáte veškeré „problémy“ s grácií.

Dospívající

Tedy jedinci do 18 let věku se se spánkem asi příliš nekamarádí, ale budou-li dlouhodobě spát méně než 7 hodin, může se u mužů snížit počet spermií až o třetinu.

Dospělý

Lidé v produktivním věku vzhledem k hektickému stylu života, by rádi slyšeli, že jim stačí 4 hodiny spánku denně. Bohužel je zklamu. Lidský organismus pro znovuobnovení sil a načerpání psychické aktivity potřebuje cca 7 – 8 hodin. Menší množství do budoucna může způsobit poruchy zmíněné výše, takže práci nechte spát, a vy si kvalitní spánek také dopřejte.

Senioři

Starší lidé nemají velkou potřebu spánku. Především v noci se buď často budí, nebo nemůžou usnout. Obnova fyzických sil je pro ně však velice důležitá, proto je nutné dopřát si odpočinek i během dne. Stačí krátký, ale kvalitní, který tělu dodá potřebnou vzpruhu. Nedostatek spánku totiž v tomto období vede k vyššímu riziku vzniku demence a stařecké senility.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. A kolik hodin spánku potřebuje náš velkokníže? Tolik, co všichni v tom článku jmenovaní dohromady.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno