Pokud se u dítěte začne projevovat neplynulost řeči, rodiče vždy velmi znejistí a znervózní, zda se nejedná o počínající projev koktání.
Jak se projevuje koktavost?
Začne-li dítě opakovat a protahovat první hlásky a slabiky, může se začít jednat o projevy koktavosti. Obvykle k prvnímu kritickému období dochází mezi třetím a čtvrtým rokem dítěte. Dítě v tuto dobu zpravidla začíná hovořit ve větách a tok myšlenek může být rychlejší než správná artikulace vět. Dalším kritickým obdobím pro možný vznik koktavosti může být nástup do školy.
Příčiny koktavosti
Spouštěčů pro vznik koktavosti může být pravděpodobně více, od vnějších podnětů různého charakteru, smutné nebo naopak radostné události, dědičnost, nadměrná fyzická či psychická zátěž. Každopádně dosud neexistuje jednotný názor na příčinu vzniku koktavosti.
Můžeme sami odnaučit dítě koktat?
Začne-li mít dítě potíže s neplynulostí v řeči, není třeba začít hned panikařit. Neplynulost řeči u dětí bývá často přechodným jevem. Obvykle se stává, že problém odezní sám od sebe. Pokud ovšem koktání přetrvává delší dobu; bývá uváděno zpravidla do třech měsíců; nebo se koktání navíc zhoršuje, je potřeba s dítětem navštívit klinického logopeda, který vám odborně vysvětlí, jak s dítětem mluvit a pracovat tak, aby koktavost dítěte měla na jeho budoucí vývoj pokud možná, co nejmenší dopad.
Kdy je tedy již potřeba s dítětem navštívit logopeda?
- Pokud neplynulost řeči trvá delší dobu nebo se zhoršuje
- Pokud dítě často protahuje začátky slov
- Vícenásobně opakuje slabiky
- Neplynulost řeči u dítěte způsobuje i změny v chování
- Koktavost se vyskytuje v rámci rodiny
- Dítě není schopno slovo vůbec vyslovit
- Pokud se jedná zejména o chlapce
Jak správně postupovat?
Především je potřeba mít na paměti, že koktavost není nemoc, proto je potřeba jednat s dítětem tak, aby nemělo pocit, že je nemocné. Je důležité zajistit klidné, domácí prostředí, s dítětem mluvit pomaleji, nesnažit se za něj dokončovat věty, nenutit ho k rychlejší řeči, nechávat jej v klidu dokončit myšlenky. Je potřeba, abyste dítěti v klidu naslouchali a byli trpěliví. Dejte mu najevo své porozumění a podporu.
Zdroj: https://www.dobralogopedie.cz/cz/koktavost-u-deti-wp000020.html
https://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=verejnost–co-je-to-koktavost
Více článků najdete na portálu mamci.cz