Kočárek pro dvojčata: Dvojčata, to je dvojnásobná radost, ale také starost. Jedna z prvních věcí, které vás čekají na dlouhé cestě rodičovství, je vybrat ten správný kočárek, který se všude vejde, dobře se skládá a miminka tam budou mít zaručeno pohodlí. Tak pojďme na to!
Sedačky vedle sebe, nebo za sebou
Jako první byste si měli ujasnit, zda chcete kočárek se sedačkami vedle sebe, nebo za sebou. Sedačky vedle sebe mají nespornou výhodu v tom, že děti na sebe vidí (zvláště když jsou větší), zatímco sedačky za sebou nutně vedou k tomu, že jedno dítě bude vepředu a druhé vzadu (to můžete samozřejmě střídat, ale děti nebudou mít tak blízko jeden k druhému). Bohužel ve svém rozhodování budete omezeni i praktickými záležitostmi, jako je například šířka vašich vstupních dveří u domu nebo bytu.
Další výhodou kočárku se sedačkami vedle sebe je to, že se obecně lépe skládá a lépe se s ním manipuluje. Kromě toho existují i kočárky se sedačkami nad sebou, jež jsou však ze všech nabízených variant tou nejméně praktickou: k níže posazenému dítěti se musíte ohýbat, blíže k zemi je také větší zima atd.
Hluboké, sportovní a kombinované kočárky
Určitě vás bude zajímat i to, jaký kočárek vybrat, aby vám sloužil co nejdéle. Základní dělení kočárků je na hluboké, sportovní a kombinované. Hluboký kočárek odvozí pro miminko od novorozeněte do věku cca 8 měsíců, sportovní kočárek pak použijete od 8 měsíců do cca 3 let dítěte. Kombinovaný kočárek je vhodný na celé období od narození do 3 let, ovšem musíte si rovnou na začátku koupit jak korbičku na miminko, tak nástavec na větší dítě. (V případě trojkombinace 3 v 1 dostanete i autosedačku/vajíčko.)
Kolečka
Velmi diskutovanou součástí kočárků jsou kolečka. Většinou rodiče řeší, zda jsou lepší pevná, nebo nafukovací. Tady vám musíme říci, že obojí kolečka mají své výhody a nevýhody, záleží na tom, zda budete s kočárkem jezdil spíš ve městě, nebo v přírodě. Do města jednoznačně doporučujeme pevná plastová kolečka, která budou ještě k tomu otočná. Lépe se tak vyhnete překážkám, dobře se vám bude nastupovat do dveří městské hromadné dopravy. Na výlety, do přírody či na vesnici si naopak volte kolečka gumová nebo nafukovací a raději fixovaná, a tady platí: čím větší, tím lepší (vyrábějí se až ve velikosti 12 ).

Doporučená výbava ke kočárku
Pokud si chcete rovnou ke kočárku dokoupit nějaké příslušenství, pak rozhodně kupte s pláštěnkou. Déšť vás může překvapit kdykoliv a pláštěnka se lehce složí pod kočárek nebo do tašky. Prochladnuté miminko, ale i větší dítko by mohlo znamenat opravdu velké zdravotní problémy.
TIP na zimu: Pokud máte neporušenou pláštěnku a natáhnete ji přes kočárek v mrazivém počasí, vytvoříte miminku v kočárku příjemné klima (když položíte teploměr bezpečně mimo miminko, uvidíte, že tam bude příjemných 10 °C). A vy můžete vyrazit na procházku – miminko oblékněte podle teploty v kočárku, nikoliv podle mrazu venku!
Dalším doplňkem, který se často využije zejména v letních měsících, je síťka proti hmyzu. Necháváte-li miminko spát na čerstvém vzduchu, je síťka nezbytná, abyste nemuseli dítě neustále kontrolovat.
Přebalovací taška na kočárek je u některých kočárků samozřejmou výbavou. Do přebalovací tašky se vejdou všechny potřeby na přebalování, krmení, náhradní oblečení. Navíc taška prodávaná přímo s kočárkem bude ke kočárku ladit, a kromě toho ji můžete použít i samostatně – například na návštěvu u lékaře, když pojedete autem.
Fusaky do sportovního kočárku na větší děti asi budete muset dokoupit zvlášť, ale velmi je doporučujeme, aby dětem nebylo zima. Dítě, které sedí, tj. nehýbe se, potřebuje být oblečené mnohem více než dítě, které se již pohybuje. A fusak nebo nánožník na nožičky taky určitě lépe vypadá a je praktičtější než deka, která vám neustále padá na zem.
Rukavice nebo rukávník jsou zase dobrou pomůckou pro maminku, která bude s kočárkem jezdit v třeskutém mrazu.
Zdroje: www.heureka, www.dtest.cz, dTest, www.maminka.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz