Role knihy v životě dítěte je nezastupitelná. Dětská literatura plní funkci estetickou, naučnou, relaxační a psychoterapeutickou. V raném dětství umožňuje dítěti rozvíjet řeč, rytmus a vnímání světa kolem sebe. Z příběhů se malý čtenář učí rozpoznávat dobro a zlo, identifikuje se s postavami, učí se bezpečně a přesto poutavě řešit situace či takzvaně prožívat chyby jiných. O dobře známých benefitech četby jako je rozšiřování slovní zásoby či získávání informací se ani nemusíme zmiňovat. Zkrátka a jednoduše: Pokud zvládnete dětem předat lásku ke čtení, položíte do jejich života základ, na kterém můžou stavět další desítky let. Jak to udělat správně?
Kdy začít s knížkami?
Co nejdřív. Klidně svému novorozenci předčítejte pár řádek denně, hned co si jej dovezete z porodnice. Sice ještě nebude rozumět tomu, co čtete, ale bude vnímat váš poklidný hlas, a to není nikdy na škodu. Jakmile dítě začne projevovat zájem o hračky, pořiďte mu látkovou či gumovou knížku a společně otáčejte stránky, vy komentujte, co v knize prohlížíte. Po pár měsících děti samy začnou vyhledávat knihy a budou vás nutit, abyste pojmenovávali věci, na které nekompromisně ukazují svým prstíkem. Jakmile už dítě udrží nad knížkou třeba dvě minuty pozornost, zařaďte do večerního rituálu četbu pohádky. Dítě se zklidní a zároveň u něj vytváříte velmi pozitivní návyk, který si s sebou ponese třeba až do dospělosti.
Jaké knížky číst?
Možná si vzpomínáte, že většina dětských knížek vás nudila, takže se docela děsíte při představě, že teď jejich četbu budete muset absolvovat znovu, i když v jiné roli. Svůj blok z dětství zahoďte a v dobré náladě se i s dítětem vypravte do knihovny. Je jasné, že vy nemáte ponětí, kterou z těch tisíců knih ležících v policích máte vybrat, ale knihovnice to vědí, proto se neostýchejte poradit. Ony totiž přesně vědí, která literatura je skutečně kvalitní a která braková. Rádi vám vyberou knížku přímo šitou na věk, pohlaví a osobnost vašeho čtenáře.
Jak číst?
„Honem, honem, rychle se přikryj, já ti teď přečtu půlku pohádky, druhou půlku zítra, tak, a už spi.“ Ne, v téhle atmosféře knihy opravdu kouzlo nemají. Vždy si na čtení s dětmi vyhraďte čas, vnímejte to jako příjemně společně strávenou chvíli. Při čtení střídejte hlasy, povídejte si o ilustracích a hlavně nepospíchejte, protože děti nestíhají rychlé tempo pobírat.
Pamatujte, že jste to vy, kdo už teď rozhoduje o tom, jestli jeho dítě bude jednou relaxovat u knihy nebo u seriálu. Jděte příkladem, kupujte na Vánoce a narozeniny knížky, choďte společně pravidelně do knihovny a prezentujte čtení jako něco příjemného.
Více článků najdete na portálu mamci.cz