Jestliže se vám během těhotenství zdá, že vám odtéká nějaká tekutina z porodních cest, rozhodně na nic nečekejte a vyhledejte lékaře nebo ještě lépe porodnici. Pokud by to byla  skutečně plodová voda, může být tento stav v závislosti na délce těhotenství poměrně závažný.

Co je plodová voda a k čemu slouží

Plodová voda je čirá tekutina, která se skládá z vody, glukózy, bílkovin, močoviny, kreatininu a minerálních látek. Plodová voda znamená ochranné prostředí pro plod, který chrání před zevními traumaty, rovněž chrání placentu před jakýmkoliv útlakem, umožňuje pohyb plodu i jeho látkovou výměnu.

K čemu slouží plodová voda při porodu

Když vám praskne plodová voda v termínu (kolem termínu) porodu, umožňuje otevírání porodních cest a zároveň tyto cesty zvlhčuje.

Co dělat, když se vám zdá, že vám odtéká plodová voda

Jestliže se vám zdá, že vám odtéká plodová voda, zajeďte okamžitě do porodnice. Tam vám udělají test, a když se prokáže alkalická reakce oné tekutiny, jedná se skutečně o plodovou vodu. Jinak se může jednak i o únik moči, což není v pokročilém stádiu těhotenství také nic neobvyklého.

Jak se řeší předčasný odtok plodové vody

Nejprve je nutno říci, že předčasný odtok plodové vody může vyvolat předčasný porod, za ten se považuje porod před 36. týdnem těhotenství. Někdy ale může plodová voda nepozorovaně odtékat i dříve a v některých případech bývá také příčinou potratu. Lékaři, pokud k odtoku plodové vody došlo až po 36. týdnu těhotenství, většinou vyčkají, zda nedojde k vyvolání porodních stahů spontánně, až po 24 hodinách přistoupí k vyvolání porodních stahů pomocí léků. Tato doba je příznivá i pro miminko, které 24 hodin bez dostatku plodové vody nestrádá.

Jestliže je těhotenství mladší než 36 týdnů, pak je nastávající maminka obvykle hospitalizována v porodnici, aby se těhotenství podařilo co nejdéle udržet a aby plod mohl „dozrát“. Maminka musí dodržovat klid na lůžku. Obvykle musí mít nohy ve zvýšené poloze, aby voda již neodtékala, a podávají se jí léky (antibiotika proti vzniku infekce, tokolytika k utlumení děložní činnosti).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno