Když děti dorostou do určitého věku, potřebují si občas koupit něco pro sebe za „své“ peníze. Jak to ale vyřešit, aby to bylo spravedlivé? A je lepší kapesné, nebo odměna za něco?
Kdy děti potřebují vlastní peníze
Obvykle už s nástupem do školy potřebují děti nějaký menší obnos, aby si cestou do školy / ze školy koupily nějakou drobnost nebo sladkost. Stejně tak potřebují peníze na školu v přírodě, výlet nebo tábor.
Kapesné
Kapesné je peněžní částka, která je vyplácena v určité výši a v určitém intervalu, aby se dítě začalo učit finančně plánovat. Není důležité, jak bude částka vysoká (to se ostatně odvíjí od vašeho platu, stejně jako od věcí, které si bude dítě samo kupovat – jídlo, sladkosti, tramvajenka, učebnice…), ale aby byl tento příjem pravidelný. Dítě se tak naučí pracovat s menším „platem“, plánovat výdaje, šetřit si na nějakou větší věc.
Odměna
Odměnu můžete dítěti dávat za:
- známky, prospěch, vysvědčení,
- domácí práce, pomoc babičce apod.
Pokud nechcete dítěti dávat kapesné tzv. „zadarmo“, můžete stanovit nějaké činnosti, za které bude vyplácena odměna v určité výši. Ovšem i toto pak musíte dodržet. Odměny jsou pro dítě motivační, ale nesmějí být likvidační (stanovíte-li například za každou jedničku 10 Kč, ale za každou pětku musí vrátit 50 Kč, může se dítě dostat i do minusu). Známky by neměly dítě stresovat a odměny a tresty za ně také ne. Někteří rodiče finanční odměny za známky zcela odmítají. V tom případě jsou lepší odměny za pomoc v domácnosti apod. Za každou činnost by měla být stanovena přesná výše částky a dítě by tak vědělo, co může očekávat.

Co je lepší
Jestliže uznáme nutnost dětí vlastnit nějaké finanční prostředky, musíme se rozhodnout, která varianta je pro nás přijatelnější.
Kapesné má výhody v tom, že:
- Dáváte jej jednou měsíčně v dohodnuté výši a již se o nic nemusíte starat. Posíláte-li dítě kapesné na účet (dítě má svou platební kartu), stačí si nastavit trvalý příkaz k úhradě.
- Kapesné není závislé na výkonu dítěte.
- Podle výše kapesného můžete stanovit, co si z něj dítě musí koupit (svačiny do školy, tramvajenku/jízdenky).
Nevýhody kapesného:
- Dítě nemusí pro kapesné nic udělat.
- Výše kapesného se u různých dětí liší a je těžké jej porovnávat.
Výhody odměňování:
- Odměny dostane dítě jen v případě, že splní dohodnuté podmínky.
- Pro dítě je jednoznačná výhoda, že pokud potřebuje více peněz, začne se více snažit.
Nevýhody odměňování
- Částka není pravidelná ani stejně vysoká.
- Dítě může při trestech ztratit více, než vydělá.
- Rodič nemá dopředu přehled o finančních částkách a v některých případech je nemůže ovlivnit.
Jak řešíte situaci ohledně kapesného doma vy?
Zdroje: www.mesec.cz, www.csas.cz, www.maminka.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz