Když se řeknou jesle, většina českých, milujících maminek se otřese hnusem a začne radikálně prohlašovat, že do takového zařízení by tedy děti nedala. Ale co když se chcete vrátit do práce dřív? Co když se potřebujete vrátit do práce dřív? Co když vám přijde, že by troška té socializace vašemu drobečkovi neuškodila? Jsou jesle opravdu pácháním zla na dětech?

Podíváme-li se do vyspělých, západních zemí, matky dostávají od státu minimální, případně žádnou podporu, takže vlastně jinou alternativu, než se vrátit brzy do práce, prostě nemají. A světe div se, i z těchto jesličkových dětí vyrostou úplně normální dospělí, prakticky stejní jako ti nejesličkoví. Pokud tedy budou dodrženy dvě zásadní pravidla.

  1. Záleží, kdy

Snažit se dítě udat ve třech měsících je skutečně poněkud předčasné. Zhruba rok si dítě utváří důvěru k životu a opravdu pevnou vazbu s matkou a rodinou. Ideální je tedy dítě dát do jeslí nejdříve v jednom roce, i když samozřejmě v jeslích existují i spokojené, půlroční děti. Ty si mimochodem také trochu snáze na odloučení od maminky zvykají. Každopádně nástup do jeslí netřeba uspěchat, musíte si být jistí, že je na to připravena matka i dítě.

  1. Záleží, kam

Jesle z 80. let skutečně nejsou místem, kde by si člověk přál, aby jeho dítě trávilo podstatnou část dne. Na druhou stranu, pokud najdete ve svém okolí výborně vybavené jesle plné příjemných, sympatických tet, z nichž každá má na starosti co nejmenší počet dětí, nemusíte se o psychické zdraví svého dítěte obávat.

Ze zahraničních dlouhodobých výzkumů nikdy nevyplynulo, že by jesle měly obecně negativní vliv na děti, pokud tam tedy netráví 10 hodin denně. Vědci také zjistili, že ač dítě tráví určitou část dne mimo domov, rodina je stále primárním zdrojem vlivu.

Takže pokud jste odpůrci jeslí, nikdo vám to nebere. Buďte doma, věnujte se naplno svému dítěti a užijte si rodičovskou dovolenou na 100 %. Ale pokud jeslí z nějakého důvodu využít prostě potřebujete, vyberte ty nejlepší, snažte se dítě do nich umístit denně na co nejkratší dobu a uvidíte, že se na sebe budete ještě více těšit. Váš potomek rozhodně do budoucna trauma mít nebude.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na