Máte strach o svou ratolest, která zdá se má potíže s tím, udělat si kamarády? Vidíte své dítě neustále zalezlé doma, nejlépe v posteli s knihou a v případě, že se dostane do kolektivu, moc si to neužívá? Štve vás to a cítíte jakožto matka za každou cenu povinnost zasáhnout.
-
Odhalte příčinu
Pokud máte pocit, že se vaše dítě straní společnosti, nespěchejte s unáhlenými závěry. Znáte vůbec své dítě? Co když je prostě jen raději samo a nejlépe strávený čas je pro něj učení nebo čtení? Každé dítě je jiné a není potřeba ho s nikým srovnávat. Pokud je sousedčino dítě aktivnější, může to znamenat prostě jen to, že je extrovertní, zatímco vaše dítě je spíš introvertní. Stejně jako je tomu ve světě dospělých. Jiné je to v případě, že se u vašeho dítěte chování ve velké míře změnilo. Pokud se z kdysi radostného a otevřeného dítěte postupně stává uzavřený introvert, zpozorněte. Pozorujte změny v jeho chování a v případě větších podezření se nebojte zasáhnout. Vždycky je ten správný čas promluvit si o pocitech.
-
Ukažte mu možnosti, jak si najít kamarády
Pokud vidíte, že se vaše dítko snaží o to, navázat s někým kontakt, ale neúspěšné, promluvte si s ním a ukažte mu, jakým způsobem může kamarádství navázat. Převeďte mu konkrétní možnosti seznamování a podporujte ho. Pokud se cítí nejisté, promluvte si s ním a pokuste se zapracovat na případných blocích.
-
Pomozte mu najít kamarády v kruhu jeho zájmu
Protože je každé dítě jiné, myslete také na to, že děti, se kterými si vaše ratolest bude rozumět, by měly mít podobné zájmy jako on. Pakliže je to introvert, co má rád knihy, snáze si najde kamarády mezi klidnějšími dětmi, než například mezi zapálenými sportovci.
Jaké je vašeho dítě? Navazuje známosti snadno, anebo mu to činí potíže?
Více článků najdete na portálu mamci.cz