Jistě všichni zodpovědní rodiče přemýšlejí o tom, jak nejlépe zabezpečit svou ratolest pro vstup do dospělosti. Nabízí se několik možností. Která je ale ta nejvýhodnější právě pro vás?
Spořicí účty, stavební spoření aj.
Poměrně snadnými nástroji ke spoření peněz pro děti jsou různé spořící účty, stavební spoření, životní pojištění, či dokonce penzijní připojištění. Výhodou může být spoření poměrně nízké částky po dlouhou dobu. Avšak nevýhodou jednoznačně je, že peníze ztrácejí časem svou hodnotu, a potom také to, že pokud děti získají například ke svým osmnáctinám větší obnos peněz, pravděpodobně si s jeho pomocí nepořídí bydlení, ale spíše jej utratí za méně důležité věci.
Nákup pozemku
Poněkud jiná situace nastává tehdy, máte-li dostatek peněz (nebo možnost hypotéky) k nákupu pozemku. Pozemky a vůbec nemovitosti jsou stále dobrou investicí. U pozemku dávejte pozor na to, aby byl zasíťovaný a aby se na něm dalo stavět (a to nejlépe rodinný dům, nikoliv chata apod.). Výhodou pozemku je to, že se „nekazí“ a časem spíše nabývá na hodnotě (záleží také na lokalitě atd.), nevýhodou pak to, že jej musíte čas od času zkontrolovat a udržovat (sekat trávu…). Nespornou výhodou pozemku však je i to, že kdyby vaše děti nechtěly v budoucnu stavět, mohou pozemek prodat a koupit si třeba byt.
Nákup bytu na hypotéku
Zlatou střední cestou je asi nákup bytu na hypotéku, zvláště pokud již máte vlastní bydlení anebo vlastní hypotéku již splacenou. Byt totiž můžete podle lokality výhodně pronajímat a z pronájmu splácet hypotéku. Jakmile bude hypotéka splacena, mohou se mladí nastěhovat do vlastního bytu. Pronajímat byt samozřejmě také není bez starostí, musíte se o něj starat, řešit případné problémy, vybrat slušné nájemníky a nezapomeňte také odvádět daň z pronájmu.
A jak myslíte na budoucnost svých dětí vy?
Více článků najdete na portálu mamci.cz