Děti, práce, bydlení, peníze. Do toho vaření, nakupování, prádlo, návštěvy rodiny. Je naprosto nevyhnutelné, že v každém manželství přijde fáze, kdy máte pocit, že chemie zcela vymizela a váš vztah se dostal do příšerného stereotypu. Svým způsobem je třeba si na nový kontext rodiny trochu navyknout a neočekávat výbuchy vášně, na druhou stranu je velmi důležité na manželství uvědoměle pracovat. Na co konkrétně se zaměřit a jak vylepšit manželství, abyste se oba zase cítili spokojeně?

  1. Mluvte

Máte krizi a to poslední, co se vám chce, je komunikovat s partnerem. Pokud nechcete dát svému manželství sbohem, tak prostě budete muset začít. Naučte se mluvit o běžných věcech všedních dní, povídejte si, co jste prožili. Večer u vína si třeba zavzpomínejte, proč kdysi to mezi vámi bylo krásné a konstruktivně se pobavte o tom, jak zapracovat na změně k lepšímu. Manželé se musí umět navzájem pochválit, ale také dokázat říct, co jim vadí. Sdělte si navzájem, co se vám na sobě líbí a co byste zase naopak rádi změnili. To vše bez hádek a “nepostradatelných” slovíček vždycky a nikdy.

  1. Překvapte

Pokud ten druhý ve vztahu nenaplňuje vaše potřeby, nemáte chuť vy naplňovat ty jeho. Proto se točíte v začarovaném kruhu a nevidíte z něj cestu ven. Buďte první, kdo podnikne krok směrem vpřed. Překvapte partnera. Nemusí jít o dovolenou za 50 000, to by možná bylo spíš kontraproduktivní, ale manželku jistě potěší nachystaná večeře, nákup, sesbírané prádlo nebo jeden večer bez fotbalu, muž zase ocení nachystanou svačinu nebo vynechání sekýrování kvůli drobkům na zemi a pozdějšímu příchodu z práce.

  1. Buďte spolu

Mnoho manželů se odcizí, protože nemají žádné společné koníčky a jejich jediným pojítkem se postupem času stanou děti. To je velký problém. Proto děti odložte a minimálně jednou za měsíc podniknete něco sami. Může to být společná projížďka na kole, badminton, bazén, večeře.

  1. Pracujte na sobě

Svého partnera jste kdysi něčím museli zaujmout. Nejspíš to byla kombinace vašeho charakteru, vaší vizáže, vašich ambicí a plánů. Proto na sobě pracujte i nadále. Muži se nemusí stát klasickými fotrovskými mrzouty, kteří po příchodu z práce do noci hypnotizují televizi s lahváčem v ruce a žena zase nemusí odpoledne vypadat stejně příšerně, jako když vstala z postele. Snažte se být jeden pro druhého přitažlivým.

  1. Sněte a plánujte

Dobré manželství není jen o nostalgické minulosti a hektické přítomnosti, ale také o společné budoucnosti. Sněte a plánujte, kde chcete váš vztah a život vidět za měsíc, rok, 10 let.

Dobré manželství nikomu nespadlo do klína. Každý na něm musí pracovat, to znamená potlačit sobectví a obětovat čas a úsilí. Ale výsledek stojí za to.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno