Zdroj foto: pixabay

Jak uklidit hračky s dětmi: Děti si chtějí hrát, ale často vůbec neplánují si hračky po sobě uklidit. A místo, aby byl podvečer doma časem klidu, pohody a radosti, dítě odmítá uklízet hračky a vy už nevíte, jestli to na něj zkusit po dobrém, po zlém nebo to rovnou vzdát a uklidit ten nepořádek sama. Máme pár nápadů, jak si situaci výrazně ulehčit.

  1. Zredukujte hračky

Většina dětí má zbytečně hodně hraček. Protřiďte společně hračky. Rozbitých a věku neodpovídajících se zbavte, nejoblíbenější ponechte a některé schovejte třeba do sklepa nebo do skříně a pravidelně obměňujte.

  1. Chytře hračky uspořádejte

Každá hračka by měla mít svoje místo. Hračky tematicky roztřiďte a uložte do boxů. Určete, kam budou patřit kostky, auta, panenky, puzzle, výtvarné potřeby, knihy… Všechny hračky, se kterými si dítě může hrát i bez vás, musí být uloženy tak, aby na ně dosáhlo.

Zdroj foto: pixabay
  1. Zaveďte pravidla

Pokud máte dítě, které roztahá všechny hračky a potom samozřejmě není motivováno je uklízet, udělejte dohodu, že vždy, když si dohraje s jednou hračkou nebo třeba s jednou krabicí hraček, tak ji uklidí. Nebo vám možná bude vyhovovat uklízení hraček dvakrát denně, třeba před obědem nebo než druhý rodič přijde z práce a večer. Popřemýšlejte, co bude fungovat konkrétně u vás doma.

  1. Uklízení si zpříjemněte

Po malých dětech nemůžete chtít, aby všechno uklidily samy, spíše budete uklízet vy a ony pomáhat vám. I přesto si můžete úklid společně užít. Měkké hračkami se trefujte do krabic, kostky do kyblíku ukládejte podle barev. Větším dětem pusťte při uklízení oblíbené písničky. Nebo třeba mezi sourozenci uspořádejte soutěž, kdo si své hračky uklidí dřív.

  1. Když je nejhůř, zasáhněte radikálně

Pokud i přes všechnu vaši snahu děti hračky odmítají uklidit, řekněte jim, že neuklizené hračky schováte a vrátíte jim je třeba další den nebo za týden. A pak to také dodržte, i přes pláč a slzy. Lekce s důsledkem sice bývá bolestivá, ale o to účinnější.

S dětmi je to někdy náročné, ale jak nudný by váš život byl bez nich. Takže když se dítě zasekne, zhluboka se nadechněte, vydechněte, napijte se kafe a řekněte si, že jde naštěstí jen o hračky.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno