Fibromy i bradavice jsou drobné výrůstky na pokožce, které vznikají spontánně. Na pohled vypadají jako malé uzlinky, které mohou být docela drobné, kolem 1 mm, ale i větší a to až do 1 cm. Většina lidí ani netuší, že takové výrůstky na těle má, ale pro někoho jsou obtěžující a připadají jim nevzhledné. Zbavit se jich můžete přitom sami doma.
Fibromy mají na těle i lidi, kteří o nich netuší
Jde tedy spíše o estetický a kosmetický problém víc, než o zdravotní. Zvláště když se jich na jedné oblasti vytvoří větší množství. Nejčastěji se objevují na krku, v podpaží, prsou nebo kolem očí. Vyskytovat se však mohou prakticky po celém těle. Většinou tam, kde se pokožka ohýbá nebo dochází k jejímu tření. Někdy se však tyto fibromy mohou zapálit nebo dokonce i krvácet, což je již závažnější problém. Pamatujte vždy na to, že pokud se vám nebude jejich vývoj zdát běžný a jejich tvar či barva se začnou nepřirozeně měnit, je vždy lepší zajít na konzultaci za lékařem, než riskovat domácí léčbou jakékoliv další zhoršení či komplikace.
Domácí odstranění je rychlé a jednoduché
Pro domácí léčbu fibromů či bradaviček se využívá jednoduchý a přitom velmi účinný postup, kdy vám stačí jen jablečný ocet, popřípadě alespoň ten běžný klasický. Postup je následující:
- Nejprve pokožku, kde se nachází fibrom či bradavice, pečlivě omyjte mýdlem a vodou. Poté jemně vysušte ručníkem. Dejte pozor, abyste si pokožku zbytečně nedřeli, protože by ji následně mohl ocet podráždit.
- Na dokonale vysušenou pokožku přiložte malý kousek vaty namočený do octa. Přitiskněte přímo na bradavici nebo fibrom a přelepte náplastí. Snažte se přitom, aby ocet zbytečně nedráždil okolní pokožku.
- Nechejte ocet působit alespoň dvacet minut a poté náplast odlepte a vatu odstraňte. Tento postup zopakujte alespoň dvakrát za den a dělejte to tak dlouho, dokud fibrom či bradavice sami neodpadnou. Tyto kožní výrůstky začnou nejprve tmavnout, poté vyschnou a nakonec teprve odpadnou.
- Po úspěšném odstranění kožního výrůstku můžete na pokožku ošetřit vyživujícím krémem na citlivou pleť. Snížíte tím pravděpodobnost podráždění rozcitlivělé pokožky a usnadníte hojení.
Kdy zajít s kožními výrůstky raději za lékařem?
V případě, že se domácí léčby obáváte nebo začaly kožní výrůstky reagovat nezvyklou změnou, můžete využít lékařské péče, kdy se bradavice a fibromy odstraňují většinou pomocí laseru, tekutým dusíkem nebo chirurgicky. Většinou se tyto procedury provádějí během zimního období, kdy je méně slunce a pokožce tak nehrozí podráždění ze slunečního svitu nebo potu. Po jejich odstranění se většinou na ošetřené místo aplikují antibiotika k prevenci před infekcí. Po ošetření byste se také měli vyhnout několik dní fyzické námaze, abyste citlivé místo příliš neotírali ani nedráždili potem. Někdy je nutné toto odstraňování podstoupit opakovaně, protože se fibromy i bradavice rády vracejí, ale také mohou zmizet již navždy.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
stačí potřít párkrát vlašovičníkem…vyzkoušeno
To jo, ale ten není po celý rok..
také propolis a med ..smíchá se z toho kašička a kapka stačí na náplast a přelepit bradavici na noc.