Určitě už jste se v životě setkala se situacemi, ve kterých jste si zkrátka nevěděla rady. Ať už jste procházela složitým obdobím ve vztahu nebo jste se nemohla rozhodnout, zda nadále setrvávat ve svém zaměstnání nebo odejít, případně jste se ocitla na nějaké jiné „životní křižovatce“, známe to všechny.
„Správná rozhodování“ jsou v mnoha ohledech velice relativní. Co se může zdát být jako správné řešení z jednoho úhlu pohledu, nemusí být zcela v pořádku z toho druhého a naopak. Zabrat nám často dává zejména rozpor mezi naší emocionální a racionální stránkou. Srdce říká ano a hlava říká ne.
Ideální situace je, když rozhodnutí vyhovuje obě stránkám vaší osobnosti a nevylučovalo přitom racionálno ani emocionálnost. Které věci vám mohou v rozhodování pomoci?
-
Rada od člověka, kterému důvěřujete
Pokud řešíte něco skutečně zásadního, nebojte se zeptat na názor svých nejbližších. Uvidíte, že vám pomohou se na vaše problémy podívat z úplně jiného úhlu pohledu a budete mít ve svých záležitostech jasněji.
-
Seznam pro a proti
Svoje rozhodnutí můžete podepřít starým dobrým seznamem výhod a nevýhod. Takový list by měl být zcela objektivní a neměla byste zapomenout (nebo úmyslně přehlédnout) na žádný důležitý bod. Přestože je to spíše racionální způsob rozhodování, mnohým lidem může skutečně pomoct.
-
Čas
Pokud máte tu možnost, dopřejte si čas. Zejména u důležitých životních rozhodnutí není vhodné příliš tlačit na pilu a spěchat. Nechte si dostatek prostoru na to, abyste se rozhodla skutečně správně. Uspěchaná rozhodnutí většinou nebývají zcela správná.
Více článků najdete na portálu mamci.cz