Nejen angličtinu, ale jakýkoliv cizí jazyk si dítě (i dospělý člověk) musí doma opakovat a upevňovat. Jak ale dítěti pomoci, aby to opakování nebylo nudné a aby bylo skutečně prospěšné?

Když umíte jazyk sami

Velkou výhodu mají rodiče, kteří umí angličtinu nebo jiný cizí jazyk sami. Pak můžete s dětmi konverzovat i při běžných domácích činnostech, ptát se ho, vybídnout jej, aby se ptalo vás. Najděte si třeba doma nějaký koutek, kde se bude mluvit jenom anglicky. A opravdu to dodržujte.

Slovíčka

I když jazyk neumíte, můžete dítě zkoušet ze slovíček. Není potřeba dávat jen český ekvivalent a cizí, ale můžete si vyrobit pexeso nebo domino, přičemž při hraní budete pojmenovávat jednotlivé obrázky. Také můžete pojmenovávat předměty v domácnosti: barvy, čísla, oblečení, nábytek atd.

Čtení

Když dítě zvládne pár slovíček, můžete se pustit do čtení. Nebojte se využít učebnici, anglické komiksy, jednoduché knížky pro děti. Naučte děti hledat slovíčka ve slovníku. Opravujte jim výslovnost.

Poslech

Nejvíc problémů obvykle uživatelům cizího jazyka dělá poslech. Nechte děti poslouchat filmy a písničky v originále – dobrý je např. seriál Prasátko Peppa (Peppa Pig). Sežeňte dítěti rodilého mluvčího, aby si s ním mohlo povídat a odposlouchal intonaci atd.

Jazykový tábor

Když posíláte děti v létě na tábor, zkuste pro změnu ten jazykový. Kromě zábavy si tam dítko nenásilnou formou zopakuje a naučí mnoho slovíček, nasaje atmosféru i intonaci jazyka apod. Tábory bývají odstupňované podle pokročilosti, takže seženete vhodný tábor jak pro začátečníka, tak i pro více či méně pokročilého.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno