První příkrmy jsou pro mnoho maminek velkým tématem. A také tématem, kvůli kterému můžete zažít plno neshod. Někdo dítěti nechce dát co nejdéle maso, lepek či kravské mléko. Jiný nemá problém s tím, když dá dítěti před prvním rokem svíčkovou s knedlíky. Jak by měl vypadat úplný počátek přechodu z mléka na běžnou stravu?

První jídlo na lžičku

První měsíce si dítě obvykle vystačí s příjmem mateřského nebo umělého mléka v případě, kdy není kojené. Dnes se jako optimální doba pro podání prvního jídla udává období mezi ukončeným čtvrtým a šestým měsícem. Pokud je dítě kojené a dobře prospívá
na váze, může se začít v období kolem půl roku věku dítěte. Dříve je to spíše v případech, kdy to doporučí lékař. V tomto období by děti měly procházet senzitivní fází, kdy si po krátké době navyknou na přijímání jídla ze lžičky a láká je poznávání nových chutí a struktur jídla, které na jazyku pociťují. Ideální je, pokud u dítěte vidíte zájem o to, co vy sami jíte – to je pak ideální doba k tomu, aby váš potomek také něco ochutnal.

Nabízet, ale nevnucovat

Mějte na paměti, že konzumace jídla je pro dítě něčím zcela novým. Zprvu se může obávat, o co se jedná, nemusí chtít jídlo ochutnat, neví, jak si jej sebrat ze lžičky a posunout jazykem směrem k hltanu. Ponechte dítěti jeho vlastní tempo na to, aby si na jídlo navyklo.
U někoho se stane, že dítě hned zvídavě ochutná a během několika dalších týdnů se pro něj stane právě strava hlavním smyslem života. Jiné děti si ani po ukončeném šestém měsíci jídlo ze lžičky nevezmou. Zde je dobré dítěti jídlo sice nabízet, ale nijak jej do něj nenutit. Snažte se, aby váš potomek měl možnost vidět vás jíst, trávil s vámi i dobu, kdy společně obědváte či večeříte.

Nikam nespěchejte

Nesnažte se během pár týdnů, aby si dítě hned zvyklo na to, že přijímá běžnou stravu
a nechtějte mu odbourat veškerá kojení v průběhu dne nebo příjem umělého mléka. Zvláště
u kojení se pro miminka jedná o citlivou záležitost. Tento akt jim totiž kromě jídla dopřeje též nedocenitelný kontakt s maminkou a o ten jej nechtějte hned ochudit. Zprvu dítě ještě kojte stejně často, postupně zjistíte, že určitá kojení v průběhu dne si dítě nahradí plně běžným jídlem. Nejčastěji si děti nejdéle chtějí ponechat večerní kojení, které bývá součástí rituálu před usnutím a mají během něj šanci se zklidnit a uspořádat si zážitky z uplynulého dne.

Vhodné potraviny

Nejčastější je u nás postup, kdy dítěti je zprvu podávána jako první příkrm zelenina v čase oběda. Na začátek se hodí mrkev, brambory, cuketa nebo dýně. Nejprve se připraví uvařený jeden druh zeleniny, který dítěti nabízíme více dní po sobě. Postupně se přidává něco nového a vždy se několik dní v jídelníčku ponechá. To je doporučeno z důvodu, kdyby
u dítěte nastala nějaká alergie, aby bylo snadno patrné, jaká potravina mu vadí. Za úspěch
u dítěte pokládejte i to, pokud zprvu sní pár lžiček příkrmu. K zelenině se postupně přidá maso, lze vmíchat i kousek másla nebo trošku rostlinného oleje.

Poté se pokračuje s podáváním ovoce, doporučován bývá banán, jablko, hruška nebo švestky. Tvrdší ovoce je možné podusit, měkčí stačí rozmačkat, oloupat a odstranit pecku. Následuje příkrm mléčný – večerní kaše, která se obvykle nejprve dává rýžová nebo kukuřičná. Někdy je možné setkat se s tím, že kaše je podávána jako první příkrm před zeleninou. Bývá to voleno v případech, kdy je třeba, aby dítě rychleji nabralo na váze nebo je snahou odbourat časté noční buzení. Zde je však nutné zmínit, že to nemusí být způsobeno pouze hladem a podání kaše tedy nemusí být optimálním řešením.

Postupně dítěti do jídelníčku zařazujte nové potraviny, snažte se o to, aby bylo jeho jídlo pestré, vhodně připravené. Příkrmy si můžete připravovat doma nebo již zakoupit hotové, zde volba závisí na smýšlení každého. Do prvního roku věku by dítě nemělo dostat sladkosti, uzeniny, kravské mléko a vaječný bílek. Jídlo by mělo být nesolené, nijak nekořeněné.

Jak jídlo podávat

Snažte se příkrmy opravdu od počátku podávat na lžičce, a to i v případě kaše před spaním. Konzistence jídla by měla být kašovitá. Nejprve můžete potraviny rozmixovat, poté se již dítě snažte naučit na příjem menších kousků jídla a vše pouze rozmačkejte vidličkou. Během jídla dítě vždy hlídejte. Snadno se v počátku může stát, že kousek potraviny dítěti zaskočí, jelikož jej nezvládne dobře rozmačkat nebo rozkousat v ústech.

I když váš potomek patří mezi děti, které se nevrhají s nadšením hned na první příkrm, snažte se zanechat si dostatek trpělivosti. Jídlo by mělo být pro vás i dítě příjemným rituálem a vlastní nervozitou nikomu tento nový krok neusnadníte. Připravený příkrm tedy podávejte dítěti v době, kdy je na to dostatek času, nenuťte jej k jeho konzumaci, spíše vyčkejte na moment, kdy u něj vyhraje zvědavost nad obavami z něčeho nového.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno