Miminka se rodí s malým množstvím pigmentu v duhovce. Proto většina z nich je modrooká. Dokonce i potomek tmavých rodičů může mít po narození světlé oči. To, jaké budou mít do budoucna barvu,  je trochu složitější. Je to výsledek směsice genů, které dostane od maminky i tatínka. Na výsledné barvě se podílí 15 genů. Věda jde ale pořád kupředu a tak se objevují stále nová fakta o dědičnosti.

Po mamince, po tatínkovi?

Genetika je velmi složitá, ale jsou kombinace, které s velkou pravděpodobností určí barvu očí miminka.

Pokud oba rodiče mají například hnědé oči, je vysoká pravděpodobnost, že jejich potomek dostane do vínku stejnou barvu. Stejně tak modroocí rodiče mohou očekávat potomka téže barvy očí.

Složitější jsou situace, kdy jeden rodič je modrooký a druhý tmavooký, tam mohou rodiče očekávat buď všechny tmavooké nebo polovinu tmavookých a polovinu světlookých.

Není to však pravidlem, může dojít k určité mutaci nebo můžete být nositeli genu pro jinou barvu očí, než máte. Jsou také barvy dominantnější než jiné. Když to vezmeme velmi zjednodušeně, hnědá je dominantnější než zelená a modrá.

Nejfrekventovanější barvou očí na světě je hnědá, následuje modrá a nejvzácnější je zelená. Existuje však spousta variací a odstínů. Naši prapředci měli hnědou barvu očí, zajímavostí je, že světlé oči vznikly až mutací genu, díky tomu máme širokou škálu barev očí. Nejvíce modrookých lidí se vyskytuje v Severní Evropě a na Baltu. Předci modrookých pochází z oblasti Sibiře.

Jak a kdy se mění barva?

S tím jak děťátko roste, dochází i k větší produkci melaninu v duhovce. Barva očí se tedy nejčastěji začne měnit okolo 6. a 9. měsíce. Velmi pravděpodobná barva už by měla být vidět v prvním roce, definitivní barva se ustálí ve třech letech.

Bohužel modré oči jsou dle vědeckých studií náchylnější k některým očním potížím a to díky malému množství pigmentu.

Vzácně se může vyskytnout každé oko jiné barvy, vždy by měl děťátko vyšetřit lékař, může to značit problém. Je to dáno rozdílnou hustotou pigmentu v každém oku. Stává se tak po úrazu nebo vrozeně.

Psychologie barvy očí

Podle některých, může barva očí i hodně vypovědět o vaší osobnosti. Jak to tedy je? Najdete se tam?

Modré očimodrá barva je považována za atraktivní. Lidé jsou veselí, inteligentní, nemají rádi stereotyp, ukazují emoce, jak ty pozitivní, tak i negativní. Mají snahu pomáhat ostatním. Občas mohou být sobečtí a manipulátoři.

Hnědé oči – optimisté, je na ně spoleh, kreativní. Mají rádi společnost, jsou praktičtí, pro své blízké by udělali cokoliv. Nalezneme mezi nimi workoholiky. Jsou sice praktičtí, ale nechybí jim vášeň.

Zelené oči – nejvzácnější odstín, přitahují pozornost. Jsou tak trochu rozdvojení, bývají dominantní a zároveň plašší, stydliví, opatrné povahy a jemného vystupování. Jejich vztahy jsou většinou vážné. Dalšími znaky je také inteligence a kreativita. Jediným negativem může být žárlivost.

 Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno