Pro správné fungování našeho těla je hořčík nezbytný. Je zastoupený v řadě metabolických procesů. Více než polovina obsahu hořčíku v těle je uložena v kostech a zubech. Pro účinné vstřebávání tohoto minerálů je nezbytné, aby správně fungovala štítná žláza, slinivka a příštítná tělíska.
Jak se projeví nedostatek hořčíku
To, že vám chybí hořčík, můžete poznat podle nervozity, svalových křečí, lámání nehtů, nespavosti, únavy, bušení srdce, padání vlasů. Jeho nedostatek se může projevit i na funkci nadledvin, ráno vstáváte unavení a máte křeče v lýtkách. Můžete mít snížené i libido.
Důvodem může být nedostatečný příjem potravou, v dnešní době často naši stravu tvoří spousta cukru, nezdravá jídla, bílé pečivo, alkohol. U některých lidí dochází k nedostatečnému vstřebávání hořčíku tenkým střevem.
Zvýšené množství hořčíku by měli přijímat sportovci, těhotné ženy, lidé ve velkém stresu, diabetici, alkoholici a některá chronická onemocnění, kde dochází ke ztrátám hořčíku. Nízká hladina hořčíku také může zvyšovat riziko osteoporózy a kardiovaskulárních chorob.
Současnou generaci trápí ve velké míře nedostatečný příjem hořčíku potravou. Příznaky se objeví, až jeho hladina klesne na minimální úroveň.
Ve kterých potravinách hořčík najdete
V lékárně lze koupit řadu potravinových doplňků, ale je vždy lepší přijímat hořčík přirozenou cestou. Které potraviny jsou bohaté na hořčík?
- ořechy – mandle, kešu, piniová semínka
- semena
- celozrnné potraviny
- kakao
- lněné semínko
- banán
- sušené meruňky
- špenát
- čočka
- pomeranče, pomerančová šťáva
- candát, tuňák
Více článků najdete na portálu mamci.cz