Hyperaktivita dětí, jinak známá pod zkratkou ADHD je nejčastěji vysvětlována jako porucha pozornosti. Přestože někteří vědci tvrdí, že první známky hyperaktivity lze pozorovat již v kojeneckém věku, konečnou diagnózu je lékař schopný pomocí neurologického vyšetření stanovit až mnohem později. ADHD je především genetická porucha a nedá se tedy získat například „špatnou výchovou“. To jsou základní známá fakta o této poruše. Jak se ale hyperaktivita projevuje?
Projevů ADHD je celá řada. Zatímco některé děti překypují energií, neudrží pozornost a chvíli neposedí, další mohou působit například roztěkaně nebo zasněně. Hyperaktivita dětí bývá navíc často doprovázena i jinými poruchami, jako je například dyslexie nebo dysgrafie. Kdy byste měli zpozornět a vyhledat pomoc odborníka?
Prvním signálem ADHD je již zmiňovaný problém s pozorností. Hyperaktivní děti jen těžko zvládají cokoliv vnímat, rychle se rozptýlí a obvykle jednají velmi impulzivně. Dalším varováním by pro vás měla být přítomnost jakékoli jiné poruchy spojené se psaním, čtením nebo počítáním. Ve škole mohou být tyto děti vnímány jako neposlušné a neklidné. Jejich vztah se spolužáky bývá také komplikovaný. Do kolektivu zapadají jen s velkými obtížemi a mohou působit „nepřátelsky“. Problémy mívají například při běžných hrách. Často si „hrají“ tak, že jiným dětem berou a schovávají jejich věci. Dále také nezřídka zapomínají a v běžném životě se zabývají nepodstatnými věcmi. Bývají nepořádné a často je můžete najít v umazaném oblečení.
Poznali jste v popisu výše své dítě? Nezoufejte. Dnešní medicína je již na tak vysoké úrovni, že děti s takovým problém mohou bez problému fungovat. Začněte situaci včas řešit a vyhněte se tak dalším možným nepříjemnoste.
Více článků najdete na portálu mamci.cz