Jak pomoci dítěti s učením? Každý rodič asi chce, aby jeho dítě bylo úspěšné, a tedy i ve škole dostávalo dobré známky. Proto je potřeba dětem s učením pomáhat, avšak všeho s mírou. Děti také potřebují dostatek samostatnosti, musí se naučit dělat chyby i to, že chyba není nic špatného, ale naopak nás může posunout dále. Následující rady jsou určeny především pro první stupeň základní školy.

Záleží na věku

Je samozřejmě rozdíl, zda se učíte s prvňáčkem, nebo se čtvrťákem. Zatímco prvňáček může být zatím dost nejistý, potřebuje pomáhat, neumí si vyhradit dostatek času na úkol, neví, jaké si má připravit pomůcky; takový čtvrťák je již „mazák“ ve škole a leccos by měl zvládnout sám.

Pomáháme, ale ponecháváme samostatnost

Nejprve můžete svému školákovi říci, aby si připravil všechno, co bude k úkolu potřebovat. Když to zvládne, můžete jej pochválit, pokud to nezvládne, pomozte mu – radami. Dále opět ponecháme trochu samostatnosti, tj. necháme dítě začít s domácím úkolem samo, ale přitom zdůrazníme, že jakmile si nebude vědět rady, má nás zavolat.

pomoci s učením

Vysvětlit zadání

Často mají děti problém s tím, aby pochopily zadání. S menšími dětmi si můžeme zadání přečíst společně a přesvědčit se, zda dítě již pochopilo. Na zvláštní kus papíru mu také můžeme napsat nějaký příklad nebo vzor. S větším dítětem můžeme nad zadáním diskutovat: k čemu nám to je, co nás to má naučit, dalo by se to dělat i jinak?

Když narazíte na chyby

Když narazíte při kontrole domácího úkolu na chyby, máte dvě možnosti: Buď je tam bez povšimnutí necháte, aby je dítě mohlo rozebírat až ve škole (to udělejte zejména tehdy, když nemusíte úkol podepsat a když víte, že paní učitelka se domácím úkolům a jejich opravám věnuje). Nebo dítě na chyby upozorněte a nechte jej chyby opravit – třeba zelenou tužkou, aby paní učitelka viděla, že jste je opravovali společně již doma.

Příprava na písemky

Některé děti potřebují vést i při přípravě na písemné práce. Je velmi složité v tomto ohledu radit, neboť každý předmět je jiný. Zatímco z angličtiny můžete dětem nechat naučit se slovíčka a pak je jednoduše vyzkoušet, z matematiky jim budete muset vymyslet nějaké příklady a podle chyb nebo nejistoty procvičovat ty, které jim dělají největší problémy. Samostatnost jim můžete nechat například ohledně přírodovědy nebo vlastivědy, ale i ty můžete namátkově zkoušet.

Zásadní rada pro všechny rodiče zní: Nedělejte nic za dítě! Tím se totiž vůbec nic nenaučí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno