Strie trápí mnoho žen v různém věku. Objevit se mohou v pubertě i v dospělosti. Jde spíše o kosmetickou vadu, která nemá nijak zásadní vliv na zdraví, ale přesto je pro většinu žen nepříjemné zjistit, že je jejich pokožka posetá drobnými nevzhlednými jizvičkami.
Vzniku strií nelze téměř zabránit
Strie jsou vlastně takové jizvičky, které vznikají při porušení pokožky, která se příliš rychle napne. Elastická vlákna pod povrchem kůže popraskají a vzniknou strie. Dochází k tomu ve třech základních případech:
- při těhotenství,
- při rychlém růstu,
- při nadváze.
Zpočátku mají červenou barvu, ale postupem času zbělají a jsou méně viditelné. Velmi důležitá je kvalita pokožky, protože ty ženy, které bojují s problematickou pletí, jsou zároveň ke vzniku strií náchylnější. Tyto jizvičky se nejčastěji objevují v oblasti ňader, břicha, boků a stehen. Prakticky k jejich vzniku však může dojít kdekoliv.
Prevence je účinná, ale nikdy stoprocentní
U této estetické nepříjemnosti je prevence ještě důležitější než následná léčba, protože ta při porušení pokožky už nikdy nebude stoprocentní. Prvním znamením před vznikem strií bývá svědění kůže, která se začíná pomalu napínat a je to pro její elasticitu už neúnosné. Tento okamžik je už skutečně na hraně a případná prevence by měla nastat mnohem dříve. Pokud je žena těhotná, měla by počítat s nárůstem váhy a také se zatížením pokožky. Překvapivě je zde důležitý pitný režim s čistou vodou, protože dobře hydratovaná pokožka je mnohem pružnější než ta vysušená. Pomocníkem ke zvýšení elasticity je také vitamín C, který je důležitý pro tvorbu pojivé tkáně pokožky. Další vítanou pomocí jsou masáže, které můžete zapojit do předporodní přípravy nebo si čas od času zajít do kosmetického salónu, kde tyto speciální masáže proti striím nabízejí. To stejné platí i v případě náhlého navyšování váhy nebo při rychlém růstu. Jedinou stoprocentně spolehlivou prevencí je tedy zamezení prudkému nárůstu váhy či výšky, což v případě dospívání ani těhotenství zajistit nelze. Stejně tak by se dalo polemizovat i o účincích přípravků proti striím s kolagenem, který jistě pružnost pokožky podpoří, ale rozhodně vzniku strií nezabrání úplně.
Léčba strií je nemožná, ale můžete klamat opticky
Vzniklé strie jsou proto velkým trápením mladých i starších žen, maminek i sportovkyň. Tato estetická vada si zkrátka nevybírá a příčin ke vzniku je velmi mnoho. Malou útěchou může být skutečnost, že po nějaké době strie vyblednou natolik, že nejsou již tolik patrné. Při opětovném úbytku váhy se navíc opticky „zacelí“ , ale nikdy zcela nezmizí. U žen trpící striemi je velmi oblíbená laserová terapie nebo mikrojehličková radiofrekvence, kdy je za pomocí jehliček do pokožky zavedeno teplo přímo až ke kolagenovým vláknům. Tím je lze částečně zneviditelnit zmenšením i zesvětlených jizviček. Ani v tomto případě však nelze počítat s naprostým vyhlazením a je nutné pochopit, že pokožka je nenávratně poškozená. Přesto nejde o žádnou tragédii, která by se nedala alespoň kosmeticky upravit a vrátit tak ženám se striemi zpět jejich sebevědomí společně s jistotou, že tento problém zažije během svého života až na výjimky téměř každá žena. Nejde proto o nic tragického ani ojedinělého.
Více článků najdete na portálu mamci.cz