Tajemná čára, která vzniká v průběhu těhotenství, od pupku směrem dolů. Nejvíce se začne objevovat v průběhu druhého trimestru. Vzniká zhruba u 20-30 % těhotných žen.

Vzniká v důsledku hormonálních změn, díky zvýšené produkci melaninu. V těhotenství je mnohonásobně zvýšen hormon estrogen. To má za následek i tmavší zabarvení prsních bradavek. Má to však i jeden negativní jev a to tvorbu pigmentových skvrn v obličeji. Proto je vhodné používat krémy, s vysokým ochranným faktorem, protože se tmavých skvrn potom špatně zbavuje. Proč ale vzniká zrovna uprostřed podbřišku, v místě úponu několika svalů? To odborníci dodnes nedokážou spolehlivě vysvětlit. Ani nejsou žádné důkazy, že by měla nějaký speciální význam.

Lidové pověry

Objevilo se i několik pověr ohledně této tmavé čáry. Zvláště v dobách minulých. Údajně měla předpovídat narození chlapce nebo holčičky. Pokud byla dlouhá a zřetelná, měla se narodit holčička. Pokud kratší, znamenalo to narození chlapečka. Dnes už víme, že jsou to opravdu jen povídačky.

Linea nigra sama zmizí do několika týdnů či měsíců po porodu. Vlivem klesající hladiny hormonů bledne. Jsou ale i ženy, které tuto čáru mají v nepatrné podobě viditelnou už navždy.

Linea nigra mimo těhotenství

Ano, může se objevit a má souvislost se změnou hladiny hormonů. Čistě teoreticky, dle lékařů, se může objevit i při užívání hormonální antikoncepce. Zcela výjimečně i u malých dětí. Ze zdravotního hlediska je ale zcela neškodná a nemá nějaký hlubší význam.

Linea nigra je pořád ještě pro odborníky tak trochu záhada, i když umí vysvětlit, proč vzniká, malinko tajemstvím je, proč právě v těchto místech. Pokud ji nechcete mít výraznou, tak chraňte bříško a nevystavujte ho slunečnímu záření.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno