Jak (ne)mluvit s dětmi o škole, učení a paní učitelce? V dnešní době je to opravdu těžké. Na jednu stranu je svoboda ve všem, a tedy i školy mohou ke vzdělání přistupovat různě – samozřejmě s ohledem na vzdělávací program, který si zvolily. Na druhou stranu pokrok a věda jdou takovým tempem kupředu, že škola již není jen 100 let za opicemi, ale pravděpodobně mnohem víc… Jak z toho začarovaného kruhu ven, to vám neřekneme, protože to nevíme. Ale aspoň se vám budeme snažit poradit, co rozhodně nedělat.

Škola

Školu jste si nejspíš vybrali sami. Buď proto, že byla spádová, nebo vám ji doporučili jiní rodiče, kteří s ní byli spokojení, nebo jste si ji našli na internetu a zalíbila se vám. Po několika měsících nebo letech se mohlo leccos změnit a vy už nejste tak nadšeni jako dřív. Přesto byste o tom měli mluvit například s manželem, s přáteli, s kamarádkami, ale ne před dítětem. Dítě vnímá vaše rozčarování a může být smutné, nebo naštvané. Nebude chtít do školy chodit, může vykazovat různé psychosomatické potíže (bolí ho bříško, hlavička, v krku, mívá časté angíny apod.). O škole tedy mluvte alespoň neutrálně, když už ji nemůžete chválit. Samozřejmě: školu můžete i změnit, ale věřte, že všude se něco najde. A tady má aspoň kamarády… (Změnit školu je ale určitě namístě, když se vaše dítě stane například terčem šikany.)

Učení

O učení byste vůbec nikdy neměli mluvit negativně nebo jej dehonestovat. I když nesouhlasíte s tím, co se děti ve škole učí, nebo s metodami, jakými se to učí. Nebo vám dokonce přijde, že učení je k ničemu (váš nejhorší spolužák je dnes majitelem firmy a jedničkáři jsou obyčejnými zaměstnanci). Avšak uvědomte si, že škola je pro dítě to, co pro vás práce. Je to jeho (jediná) povinnost, jeho „práce“. Snaží se v ní uspět. Vy byste jej měli motivovat, protože zejména pro menší děti jsou všechny ty obrázky, smajlíky a jedničky odměnou za jejich snahu.

Paní učitelka

Ano, opravdu dobrých učitelů je tak málo, že byste je spočítali na prstech jedné ruky. A na vaše dítě zrovna „vyšla“ ta ne úplně schopná paní učitelka. Přesto si uvědomte, že každý, kdo vůbec dnes do školství jde, tam jde pravděpodobně ty děti něco naučit a baví ho to. Nemusí to být váš šálek čaje, a přesto byste neměli o paní učitelce před dítětem říkat nic negativního. Ať si udělá názor samo, časem určitě pochopí, kdo byl dobrý učitel a kdo ne.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na