Dříve rodiče nechávali svým malým princeznám píchnout ouška už velmi záhy a to v prvních týdnech. Dnes se lékaři kloní spíše k variantě, nechat píchnout ouška alespoň po prvním očkování hexavakcínou. Přibývá však i maminek, které rozhodnutí píchnout ouško, nechávají zcela na rozhodnutí holčiček, až si sami řeknou.
Jak vybrat?
Základem je vyhledat kvalitního prodejce. Dětská ouška jsou citlivá, velikost by měla odpovídat tomu, že je bude nosit malé dítě. Dalším aspektem je materiál. Vhodné jsou zejména platina a zlato s vyšší ryzostí. Novinkou je bioplast. Náušničky vybírejte s dětskou pojistkou, aby je dítě nemohlo sundat a spolknout. Design už je na vás, většinou je to první šperk miminka a chtějí se podílet i prarodiče, tak máte volnou ruku výběru.
Propíchnout nebo nastřelit?
Do určité doby existovalo jen propíchnutí oušek. V den D si přinesete svoje náušničky, které byste měli nechat 24 hodin v lihu. Ouško se vydezinfikuje, nakreslí se tečka a propíchne jehlou. Do dírky se dají přinesené náušničky.
Novější, modernější a šetrnější metoda je nastřelení náušnic. K nastřelení je potřeba speciální pistole, uvnitř je náušnička ve sterilním obalu (chirurgická ocel, lékařský plast nebo titan). Postup je stejný. Náušničku necháte v oušku přibližně 6 týdnů. Potom můžete vyměnit za vámi zakoupené.
Jak pečovat o ouška po zákroku
Ouška nechte v klidu. Zbytečně náušnice v rance neprotáčejte, sami se za několik dní uvolní. Je také zbytečné mazat mastmi nebo lihem. Vyvarujte se sahání na čerstvě propíchnuté dírky. Pokud se objeví známky infekce (zčervenání, bolest, krvácení, výtok hnisu, náušničkou nejde hýbat), zajděte k lékaři.
Volba metody je jen na vás, platí však pravidlo, že pro aplikaci prvních náušnic vyhledejte odborníka a místo, kde se dodržují hygienické předpisy.
Více článků najdete na portálu mamci.cz