Známky: Děti, škola a známky – to jde nerozlučně ruku v ruce. Ale zatímco některé děti mají od začátku dobré známky, jiné již od první třídy pokulhávají. Co by měli dělat rodiče a co učitelé? Hlavně spolupracovat.
Proč se ve škole dávají známky
Známky jsou většinou hodnocením práce, píle a také úspěšnosti. I když dnes už některé školy najely na slovní hodnocení (alespoň v některých ročnících), přece jen jsou známky stále s námi. Když jsou dobré, je vše v pořádku – spokojené je dítě, učitel i rodiče. Ale co když jsou špatné? Pak může být dítě vystresované z každé další písemky, učitel může být frustrovaný z toho, že třeba dítě všechno nenaučil, a rodiče jsou smutní, naštvaní, rozčilení atd.
Jak se postavit ke špatným známkám
Pokud se špatná známka vyskytne jen ojediněle, asi nemá cenu ji nějak řešit. Dítě si známku vylepší a jede se dál. Když ale špatné známky převažují, bylo by dobré s tím něco udělat:
- Známky úplně nebagatelizujeme, ale snažíme se přijít problému na kloub.
- Učitel by měl rodičům navrhnout návštěvu pedagogicko-psychologické poradny – tam dítě odborně vyšetří a zjistí například nějakou poruchu – dyslexie, dysgrafie, ADHD… a pak se pracuje s ohledem na tuto diagnózu.
- Rodiče mohou dítěti najít doučování.

Jak zvládat stres
Obecně byste měli děti naučit pár technik, které jim pomohou zvládat stres ze školy a ze známek. Může to být dětská jóga, metoda dýchání (nádech – výdech), nějaká afirmace (Já to zvládnu.), poslouchání hudby, procházka se psem, procházka v přírodě, kamarádi…
Co jako rodič nedělat
A co byste jako rodiče opravdu dělat neměli? Neměli byste sledovat své dítě jen na konci roku podle vysvědčení, ale zajímat se o jeho prospěch i během roku. Všechny problémy řešit hned a nejlépe i s učitelem. Nekřičet, nestrašit a nevyhrožovat (Nepojedeš s námi na dovolenou apod.). A taky nedávat dítěti cíle, kterých (zatím) nemůže dosáhnout – tedy pokud mu hrozí 4 na vysvědčení, těžko si ji opraví na 2.
TIP: Než začnete dítě kritizovat za známky/vysvědčení, podívejte se nejprve na svoje vysvědčení z téže třídy.
Zdroj: www.prozeny.cz/, www.maminka.cz/
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Komentáře 1