Pohádková Maruška, královská dcera, sice nakonec svého otce přesvědčila, že není na světě nic důležitějšího než sůl, ale ono by se ještě něco vzácnějšího našlo. Je to, pro někoho, „obyčejná“, voda. Díky svým vlastnostem, funkcím a významům, však není tak úplně obyčejná.

Voda jako základní kámen

Tělo každého dospělého člověka se skládá cca z 70% vody. Největší množství je v buňkách, v krvi a také ve střevech. V těle se voda zároveň podílí na mnoha nezastupitelných funkcích:

  • Stavební látka – voda se nachází v buňkách, které dále vytváří tkáně, svaly a celý lidský organismus
  • Transportní prostředek – díky tomu, že se voda vyskytuje v krvi, je schopna dodávat buňkám důležité živiny z krve, a zároveň odvádět odpadní látky z těla, a to buď pokožkou, močí nebo střevním obsahem
  • Regulátor tělesné teploty – při vyšší teplotě chrání organismus před přehřátím, a to díky tomu, že se voda odpařuje z povrchu těla v podobě potu
  • Rozpouštědlo – ve střevech ředí a rozpouští střevní obsah, díky čemuž je trávení snazší

Kolik vlastně potřebujeme vody?

Jednoznačné číslo neexistuje. Pokrytí vody je proměnlivé, záleží totiž na věku, fyzické aktivitě, okolní teplotě a také na příjmu soli v potravě. Kojenci by měli vypít cca 150 ml/kg tělesné hmotnosti/den. Tedy např. devítikilový kojenec by měl za 24 hodin vypít zhruba 1350 ml tekutin (mateřského mléka), rozděleného do několika denních dávek.

V případě batolat jde o 120 ml/kg tělesné hmotnosti/den, u předškoláků se množství snižuje neúměrně s věkem. Tedy šestiletým stačí vypít asi 110 ml/kg tělesné hmotnosti/den, u žáků prvního stupně jde zhruba o 90 ml/kg/den a dětem do 15 let se doporučuje cca 70 ml/kg/den. Dospělí jedinci si svoje doporučené množství mohou vypočítat s 40 ml/kg tělesné hmotnosti/den.

Obecně se však doporučuje vypít zhruba 2 litry tekutin denně. Přibližně litr tekutin přijmeme v nápojích, necelý litr tekutin do sebe dostaneme stravou a asi dvě deci tekutin vám přivodí natrávená voda ze střev.

Pitný režim

Ruku na srdce, kdo z vás si skutečně spravedlivě hlídá množství přijatých tekutin… Pokud zrekapitulujete svůj perný den, mnohdy jste rádi, že po ranní kávě, která navíc odvodňuje, si stihnete dát malý oběd s velkým džusem a večer sotva sklenku minerálky. Kdepak je zbylých a doporučovaných x ml tekutin?

Jisté je, že v mnoha případech je příjem tekutin velmi opomíjen, bolesti hlavy, nesoustředěnost a rozmrzelost, které vás občas navštíví, jsou jen špičky ledovců z nedostatku vody v organismu. Naše tělo díky hormonálnímu řízení signalizuje mozku pocit žízně, naše mysl si to skutečně uvědomí, ale mnohdy nereaguje. Stejný pocit se dostaví i tehdy, pokud sníte něco velmi slaného, jelikož sůl v organismu na sebe váže vodu a opět se hladina tekutin nebezpečně naklání na jednu, nebezpečnou, stranu.

Dva litry nedám…

Není nutné se denně „přepíjet“ striktně dvěma litry tekutin. Zkuste dbát spíše na pravidelnost. Mějte stále při ruce láhev minerálky, hrnek zeleného čaje nebo sklenku ředěného džusu. Naučte se, především během dopoledne, kdy je příjem tekutin zvlášť opomíjen, vypít alespoň polovinu celkové denního příjmu. Tedy asi půl litru tekutin.

Dobrý oběd a malou odpolední svačinku zkuste zapít alespoň 300 ml tekutin, a pokud do šesté hodiny večerní již jen ucucnete asi 100 ml, abyste na noc nezatěžovali ledviny, váš denní příjem tekutin je optimální. Zajistili jste svému tělu přiměřené množství vody, které potřebuje pro obnovu buněk, regulaci teploty či k transportu látek.

Příjem tekutin je nutné hlídat především u malých dětí. Nedostatek vody totiž vede k poruchám krevního oběhu, poklesu krevního tlaku, mdlobám nebo ke křečím.

Takže, pokud vás náhle přepadne ostrá bolest hlavy, dříve než sáhnete po prášku, zkuste sklenici studené vody. Možná pomůže.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno