Základem této pedikúry jsou rybičky Garra rufa. Jsou to rybky, které s chutí okusují odumřelou kůži. Alternativně se dají využít k léčbě lupénky, k odstranění odumřelé kůže.
Kdo chce ve svém kosmetickém salonu provozovat Rybičkovou pedikúru, musí mít schválení veterinární správy, ta zároveň vydá i podmínky, za kterých mohou být rybky používány. Ta má také právo kontrolovat, zda jsou podmínky dodrženy.
Odborníci ale této metodě nejsou příliš nakloněni. Byly publikovány výsledky studie, podle kterých mohou být rybičky přenašeči atypických mykobakterióz, atypických TBC nebo přenášet plísně. Nejsou to však jen rybičky, které představují riziko. Riziková je i voda, ve které plavou. Je nereálné po každém zákazníkovi měnit vodu a filtry přefiltrují minimum objemu. Nikdo nekontroluje zákazníky, jestli netrpí nějakým onemocněním. Ministerstvo vydalo prohlášení, které rozporuje mínění odborníků. Podle vyjádření, pokud jsou dodržovány všechny hygienické zásady, tak nehrozí nebezpečí.
Zastánci metody však mají jiný názor. Rybičky cíleně vyhledávají místa na nohách, kde je potřeba „zapracovat“. Podle nich vylučují z tlamiček enzym, který zlepšuje regeneraci a urychluje léčbu. Nezanedbatelný je i relaxační efekt, na nohách máme akupunkturní body, které rybičky aktivují. V dnešní době existují už výkonné filtry, které účinně vymění velký objem vody a dezinfikují. Navíc se používají i UV lampy.
Pokud vás přemůže zvědavost a budete si chtít šimrání rybiček vyzkoušet, měli byste vědět, že rybičky jsou velmi citlivé na jakoukoliv chemii. Doporučuje se vynechat den před procedurou krémy, masti, oleje, tělová mléka. Minimálně 3 týdny před koupelí vynechat antibiotika a masti s kortikoidy. Stejně tak lak na nehty a odlakované nehty by měly být starší dvou dnů.
Více článků najdete na portálu mamci.cz