Bojíte se zadlužení a nechcete být špatným příkladem pro vaše děti? To je chvályhodné, avšak hypotéční úvěr je bezesporu jedním z těch dobrých dluhů, který vám nejen pomůže k vlastnímu bydlení, ale může vám i výrazně uspořit vaše vlastní finanční prostředky.

Nedávná změna hypoték

Pravdou je, že dnes už každý na hypotéku nedosáhne, neboť na podzim 2018 se změnila pravidla pro poskytování hypoték. Jednak musíte mít naspořeno aspoň na 20 % z ceny nemovitosti. Dále jednotlivé splátky nesmí přesahovat 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Celkové zadlužení pak nesmí přesáhnout devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu. A pozor: do zadlužení se započítávají i ostatní dluhy, které máte.

Ve dvou se lépe splácí

Pokud na hypotéku budete dva, tedy partneři, manželé apod., jistě i při těchto pravidlech na hypotéku spíše dosáhnete. Měli byste si ale dopředu spočítat, jak to bude, až např. žena půjde na mateřskou dovolenou atd. (Banka toto naopak započítávat dopředu nesmí.

Pár rad pro uzavření hypotéky

Při výběru hypotéky se neukvapujte, a pokud si sami nejste jisti, určitě využijte služeb nezávislého finančního poradce – v tomto ohledu se určitě vyplatí. Sjednáváte-li si hypotéku sami, pak se zkuste řídit těmito pravidly:

  1. Sjednejte si hypotéku na co nejvyšší možnou částku.
  2. Sjednejte si hypotéku na co nejdelší dobu – nižší částky splátek se budou lépe splácet i v případě, že vám jeden příjem vypadne.
  3. Hypotéku předčasně nesplácejte – jednak předejdete placení poplatku spojeného s předčasným splácením, jednak hypotéka je výhodnější, protože finanční prostředky, které máte navíc, můžete výhodně investovat.
  4. Zvolte roční dobu fixace úroků – díky této fixaci můžete totiž přejít k jiné bance v případě, že bude mít výhodnější podmínky.
  5. Nevyměňte vyšší úroky za nulový poplatek za sjednání – vždy se vyplatí mít nižší úroky, neboť hypotéka je dluhem na dlouhou dobu.

Nebankovní hypotéka

A co v případě, že nedosáhnete na klasickou bankovní hypotéku? Pak se nabízí množství institucí nebankovních, které poskytují tzv. americkou hypotéku. Výhodou je, že nemusíte prokazovat příjem. Další výhodou může být i to, že americkou hypotéku nemusíte použít jen na výstavbu či nákup nemovitosti, ale i na rozjezd podnikání, nákup automobilu atd. Nevýhodou mohou být vyšší poplatky nebo splátky, avšak vždy si předem dobře prostudujte smlouvu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno