Každý rodič by měl své dítko mimo jiné naučit hospodařit s penězi, znát poměr mezi příjmy a výdaji a šetřit si na větší výdaje. Kromě toho je dobré varovat děti před zadlužením (kromě hypotéčního úvěru). Kdy s tím začít a jak na to?
Od útlého dětství
Bez nadsázky můžeme říci, že učit děti vztahu k penězům, resp. šetření, musíme odmalička. Jakmile jsou schopny peníze vnímat, počítat a utrácet, tj. určitě od 1. třídy základní školy, bychom je měli pomalu, ale jistě seznamovat s pravidly, jak peníze fungují.
Nejprve prasátko
Malé děti (cca na prvním stupni ZŠ) mohou spořit peníze do „prasátka“ (do pokladničky). Hodí se na malé kapesné (do 50 Kč týdně), na penízky od babiček apod. Dětem dovolíme peníze utrácet za věci, které „potřebují“, pomáháme jim s počítáním, zda již na vysněnou věc mají, nebo musí ještě dospořit.
A co kapesné
Kapesné je jednoznačně základem správného spoření. Jak již bylo řečeno, už na prvním stupni můžeme dětem svěřit nějaké malé kapesné (kolem 50 Kč týdně). Na druhém stupni můžeme kapesné zvýšit (100 i více Kč), ale také přidáme dětem určité povinnosti, které si musí platit samy (obědy ve škole, pití na různých akcích, vstupné, výdaje za telefon). Podle toho také o výši kapesného uvažujeme. Na střední škole již dětem, které odmala vychováváme ke zdravému vztahu k financím, můžeme věřit a svěřit i větší obnosy (500 Kč a více). Pokud náš potomek studuje na vysoké škole, můžeme v kapesném pokračovat, ale ještě lepší je motivovat jej, aby si pomocí brigád apod. vydělával peníze sám.
Kapesné nikdy nepoužívejte jako odměnu, nebo naopak jako trest. Stejně tak byste neměli projevovat nelibost nad tím, za co dítě kapesné utratilo (pokud to tedy nejsou cigarety, alkohol či drogy samozřejmě).
Běžný účet, platební karta, internetové bankovnictví
Ačkoliv většinou nemáme problém svěřit dítěti určitou hotovost, pochybnosti panují ohledně zřízení účtu, vydání platební karty či internetového bankovnictví. Tady platí, že nejlépe své dítě znáte vy sami. Pokud máte jistotu, že vaše dítě hospodaří s penězi v souladu s vašimi představami, klidně mu zřiďte bankovní účet dříve (je to možné od 12 let). Platební karty jsou zrádné i pro mnohé dospělé. Ale když bude na kartě stanoven nějaký rozumný limit, dítě nemůže vybrat či utratit více. Internetové bankovnictví jsou děti rozumově schopny zvládnout velmi brzy, ale opět platí: měli byste nastavit limity.
Jak dětem pomoci, aby nespadly do dluhové pasti
Zásadou číslo jedna by mělo být, že vy, rodiče, jim půjdete příkladem. Pokud se zadlužujete rozumně, tj. máte jen hypotéku, kterou bez problémů splácíte, má ve vás dokonalý vzor. Dítě, které se narodí do rodiny, kde je jeden dluh vytloukán jiným, má bohužel zcela opačnou výchozí situaci a „vzor“.
Důležité také je odmala si s dětmi o financích povídat. Ze začátku pouze jednoduše: Když máš 10 korun, kolik lízátek si můžeš koupit? A v souladu se vzestupem intelektuálních schopností dítěte můžete přidat: Kolik ještě musíš našetřit na to autíčko, když stojí 550 Kč, a ty máš 320 Kč?
Větší děti (v pubertě) můžete přizvat ke tvorbě domácího rozpočtu, napsat na list papíru příjmy a výdaje, výdaje rozdělit na nutné (nájem, hypotéka, jídlo, energie) a zbytné (nenutné: dovolená, dárky). Také zkuste s dospívajícími společně vymyslet, na čem by se dalo ušetřit apod. Popř. je můžete zapojit do rozhodování o tom, do čeho byste mohli přebytečné finance investovat (pozemek, byt, zlato, akcie, dluhopisy…). Ale to už je opravdu vrchol finanční pyramidy!
Více článků najdete na portálu mamci.cz