Vysoká horečka u dětí může být varovným signálem, ale u jinak zdravých dětí nebývá obvykle nijak vážná. V určité míře je horečka zdravá. Horečka je ochrana před infekcí. Tělo vašeho dítěte úmyslně zvyšuje teplotu, aby mohla v těle ničit bakterie. Ve většině případů je teplota neškodná a do tří dnů odchází sama.

Existuje mnoho způsobů, jak měřit teplotu těla

 • Rektální metoda
 • Orální metoda
 • Axilární metoda
 • Tympanická metoda

Rektální metoda

Správná metoda měření u vašeho dítěte záleží na věku. Pro děti do dvou let je nejvhodnější a nejpřesnější měření teploty rektálně. Nezapomeňte konec teploměru umýt studenou a mýdlovou vodou. Poté vložte teploměr 1,5-2 centimetry do konečníku. Měříme přibližně dvě minuty. Poté nezapomeňte odečíst 0,5 stupně.

Orální metoda

Tento způsob měření teploty se provádí v dutině ústní. Před měřením v ústech nepodávejte dětem teplá jídla a nápoje. Měření se provádí zavedením špičky teploměrů do úst, ale pozor, vkládejte teploměr jen vlevo nebo vpravo, tak aby se teploměr nedotýkal sliznice. To může způsobit až o stupeň odchylku od reálné teploty. Touto metodou teplotu měříme starším dětem.

Axilární metoda

Axilární metoda se provádí v podpažní jamce. Teploměr se zasune do podpažní jamky a velmi těsně se přitiskne rukou.

Tympanická metoda

Tato metoda měření teploty je bezdotyková a velmi rychlá. Provádí se v uších, nebo přiložením teploměru určeným pro bezdotykové měření k čelu. U této metody známe teplotu těla do 3 vteřin.

Jak mohu dítěti pomoct bez podání léků

Zatímco dítě leží, dejte mu na čelo studený ručník. Osprchujte dítě vlažnou vodou, která by měla mít 29 – 32 stupňů, nikoli studenou. Studená voda by dítěti mohla ublížit. Vyzkoušejte i zábal. Namočte větší osušku do přibližně 26 stupňové vody, vyždímejte ji a zabalte dítě do osušky. Nohy nechejte volné. Tento postup můžete opakovat 1x za hodinu. Nabídněte dítěti studené potraviny, například hodně vychlazený jogurt. Jogurt ochladí dítě zevnitř a udrží hydratované. Oblékněte dítě do jedné tenké vrstvy, pokud se dítě třese, zakryjte jej tenkou přikrývkou.

Jaké léky jsou vhodné při horečce

Léky můžeme podávat ve formě sirupu, čípků a tablet. Pro děti do dvou let jsou nejvhodnější čípky. Léky s obsahem paracetamolu můžeme podávat s rozestupem šesti hodin, ibuprofenum s odstupem osmi hodin.

 1. Paracetamol: paralen, panadol
 2. Ibuprofennum: ibalgin, brufen, nurofen.

Kdy by jste měli volat lékaře?

Obvykle nepotřebujete vzít vaše nemocné dítě k lékaři, ale někdy může být horečka vážným varovným signálem.

 

Kdy je horečka nebezpečná

 • Pokud má vaše dítě horečku vyšší než 40 stupňů
 • Dítě je mladší šesti měsíců  má teplotu 38 stupňů, nebo vyšší
 • Má horečku, která trvá déle než 72 hodin, nebo více než 24 hodin a vaše dítě je mladší dvou let.
 • Má horečku s jinými příznaky jako je ztuhlý krk, velká bolest v krku, bolesti v uších, vyrážka, silná bolest hlavy.
 • Rozrušenost a nereagování
 • Dýchavičnost
 • Dítě blouzní a neodpovídá

Nezapomeňte, že dítě s horečkou nesmíte nikdy nechávat bez dozoru. Je velmi důležitá pravidelná kontrola hrudníčku a nohou. Často dítěti nabízejte vlažný nápoj.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno