Fontanela, křehké místo na hlavičce, kterého se maminky skoro bojí dotknout. Má však několik významných funkcí. Je pravidelně u miminek kontrolována při prohlídce u pediatra.
Co je fontanela?
Vazivová blána nacházející se mezi kostmi na hlavičce, přesněji v místě styku lebečních švů. Nejznámější je na hlavičce velká a malá fontanela, ve skutečnosti jich je šest. Jejich význam je usnadnit hlavičce průchod porodními cestami. Po porodu nemusí mít hlavička úplně ideální tvar, ale díky pružnosti se opět dostane do správného tvaru. Díky fontanelám je zajištěn správný růst mozku. Fontanela také vyrovnává tlak v hlavičce.
Kdy srůstá?
Srůstat může už od 4. měsíce a 96 % dětí ji má srostlou v 21. měsících. Předčasné uzavření fontanely nemusí způsobit žádné problémy, pokud hlavička přiměřeně roste. V opačném případě nemá mozek dostatek místa na růst a může dojít k opoždění psychomotorického vývoje, křečím a zvýšenému svalovému napětí. Stav se řeší operačně, uvolněním.
Jaké problémy může naznačit?
- Propadlá fontanela – značí dehydrataci (průjem, zvracení, nedostatečná hydratace)
- Vypouklá fontanela – může signalizovat meningitidu, krvácení, zvýšený nitrolebeční tlak. Často i pulzuje.
Prohlídka fontanel patří mezi základní vyšetření na periodické prohlídce, pediatr jakékoliv problémy velmi brzy zjistí a může se tak začít s účinnou léčbou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz