Snad každý rodič touží po tom, aby jeho dítko bylo ve svém životě šťastné a úspěšné. Přestože existuje mnoho různých aktivit, kterými můžete jejich vývoj v tomto ohledu podpořit, odborníci se shodují, že rodiče mnohdy zapomenou na rozvoj zcela běžné vlastnosti, kterou je empatie. Jenomže právě empatie lidem otevírá zajímavé možnosti, a především je to základní sociální dovednost, která jim umožňuje hladce se pohybovat ve společnosti. Jakým způsobem můžete v dětech rozvíjet empatii?

⦁ Jděte jim příkladem

Rodiče často dělají tu chybu, že se děti sice snaží vychovávat a předávat jim správný způsob chování, ale sami se takového přístupu nedrží. Neuvědomují si, že zejména ti nejmenší se nejvíce učí právě pozorováním, a proto je potřeba nejen mluvit o tom, co je a není správné, ale především podle toho jednat. Začít v dětech budovat empatii můžete tím, že vy sama budete empatická. Příkladem může být utěšení a pochopení vašeho dítka, když je rozrušené, pomoc lidem, kteří to právě potřebují nebo slovní útěcha vašeho manžela, když má zrovna špatný den. Možností, jak vaší ratolesti ukázat projev empatie, je spoustu.

⦁ Vyjadřujte své pocity

Nezapomeňte také na vyjadřování pocitů vůči ostatním, včetně vašeho dítka. Příkladem mohou být věty typu: „Dnes vypadáš vyčerpaně. Určitě jsi měl těžký den.“ Nebo „Vidím, že jsi smutný. Nestalo se něco? Nepohádal jsi se s kamarádem?“

⦁ Trénujte empatii v praxi

V praxi můžete s vaším dítkem trénovat empatii ve zcela běžných situacích, jako je například jízda autobusem. Poměrně jednoduše ji můžete předvést ve chvílích, kdy je zapotřebí uvolnit místo starším nebo těhotné ženě. Vždy vysvětlete, proč tito lidé potřebují jeho ochotu a pobídněte ho k tomu, aby se pro něj takové situace staly zcela samozřejmé.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

3 KOMENTÁŘE

  1. To jsou zase kecy ! V dnešní době je úspěšný ten , kdo je sobecký a bezohledný . Pomáhala jsem druhým a velmi na to doplatila přesně podle přísloví “ za dobrotu na žebrotu „. Já bych dnes dítku řekla : Mysli hlavně na sebe , protože ti ostatní to dělají také !

    • Presne jak rika Zdena – mysli predevsim na sebe a na ostatni kasli, oni to delaji uplne stejne. Taky sem se drive mohl pro pomoc ostatnim rozkrajet a to prislovi sedi – pro dobrotu na zebrotu. Ted uz se zajimam predevsim o svou rodinu, ostatni uz me nezajimaji. Nebudu si nikde hrat na vychovanyho chlapecka kdyz nikoho takovy nepotkam co je rok dlouhy. Dnesni svet svet je jen o penezich a sobeckosti.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno