EEG vyšetření neboli elektroencefalografie je snímání aktuální elektrické aktivity mozku z povrchu hlavy. Elektrické proudy jsou za pomocí měřicího přístroje – elektroencefalografu – převedeny do podoby EEG křivek. Jejich tvar následně vyhodnotí neurolog. Jedná se o zcela nebolestivé a neinvazivní vyšetření.
Jak EEG vyšetření probíhá?
Pacient (ať již dítě nebo dospělý) dostane na hlavu čepičku podobnou koupací čepici. V ní je několik otvorů pro elektrody, které jsou pomocí drátů spojeny s elektroencefalografem. Zdravotní sestra provádějící vyšetření do otvorů čepičky vstříkne gel (který se dostane na vlasy a kůži hlavy), připojí elektrody (obvyklý počet je 16-25) a další dvě umístí na zápěstí rukou. Snímání může začít.
Celý proces běžně trvá cca 15-20 minut. Mladší děti u něj sedí, starší typicky leží. Dítě by po celou dobu vyšetření mělo být v klidu a uvolněné. Mluvení, vydávání zvuků či dělání grimas se na podobě EEG křivek okamžitě odrazí. U mladších dětí, které jsou schopné poslouchat čtení z knížky (zhruba od 2 let výše) předčítá rodič dítěti pohádky nebo říkačky. Můžete si vzít oblíbenou knihu s sebou nebo si vybrat z nabídky knížek v ordinaci.
Dítě by mělo v tichosti sedět, může se libovolně dívat po místnosti a do knížky. V určitých fázích zdravotní sestra předčítání přeruší a požádá dítě, aby zavřelo oči (nedívat se má dítě vydržet, dokud sestra nenapočítá do deseti nebo patnácti, podle toho, jak předem řekne). Následně může rodič pokračovat ve čtení a dítě si může opět oči otevřít. Při dalším přerušení má dítě sledovat blikající světlo (nemusí se dívat přímo do něj, ale mělo by jej registrovat) nebo foukat do větrníku.
A to je celé. Jen u starších dětí není kniha ke zklidnění zapotřebí.
EEG zobrazuje aktuální mozkovou aktivitu
Někdy ani 20minutové snímání nestačí k tomu, aby se zachytila „běžná“ mozková aktivita. Po odchodu z ordinace se mozková aktivita může změnit. Přístroj tedy snímá jen elektrické proudy, které mozek aktuálně vydává. O průkaznosti a smyslu EEG vyšetření se vedou spory. Nejčastěji se využívá k určení diagnózy epilepsie, při ztrátě vědomí, zánětech, úrazech, mozkové příhodě nebo při otřesech mozku.
Jak dítě na vyšetření EEG připravit
Žádná speciální příprava není potřeba. Vyšetření EEG se provádí v bdělém stavu. Dopředu si s dítětem promluvte, vysvětlete mu, že by nemělo v průběhu snímání mluvit, smát se nebo být neklidné. Ukažte mu na obrázku (mrkněte na internet) čepičku, kterou dostane na hlavu. Dítě v ní bude vypadat trochu jako pilot, což může pomoci k tomu, aby se v ní (zejména chlapci) cítili lépe.
Před vyšetřením umyjte dítěti vlasy – tuto činnost pak budete muset provést i po vyšetření, neboť vlasy budou zalepeny gelem.
Více článků najdete na portálu mamci.cz