Dýně a podzim k sobě neodmyslitelně patří. Všichni si vybaví právě tu, ze které se vyřezávají veselé či děsivé obličeje. Je jich však mnohem více druhů, některé jsou velmi chutné a jiné se hodí spíše na ozdobu. Pojďme se s některými druhy seznámit.
V obchodech si můžete na podzim koupit různé druhy dýní. Je jich široká nabídka, mají rozličné vlastnosti i chuť, proto si dobře rozmyslete, k jakému účelu si dýni kupujete. Dobře si také prohlédněte, jestli nemá měkká místa či jiná poškození. Suchá stopka nám napovídá, že byla dýně při sklizní zralá, také dutý zvuk při poklepání je známka zralosti.
Dýně Hokkaido
Patří jednoznačně k nejoblíbenějším druhům. Má sytě oranžovou slupku a je menší než jiné druhy. Má jednu velkou výhodu, před přípravou se nemusí loupat, slupka je tenká a nasládlá, stačí povařit. Pokud však budete chtít přesto oloupat, povařte ji chvíli v troubě na 1800 C, půjde to lépe. Využití v kuchyni má vskutku široké – do polévky, koláčů, zavařenin, nádivek i jako přílohu.
Máslová dýně
Snadno ji poznáme podle hruškovitého tvaru a béžovo-žluté barvy. Dužina je sytě oranžová, má máslovou konzistenci a sladší chuť. Výhodou je nízký obsah semínek. Výborně se hodí na grilování a restování, ideálně jako příloha k masu. Stejně tak do polévek, omáček, jako příkrm pro děti, ale i do koláčů a marmelád.
Muškátová dýně
S ostatními druhy si ji nespletete, je poměrně velká a charakteristická pro svou žebrovanou slupku. Barvu má nejčastěji hnědou nebo oranžovou, ale dá se najít i tmavě zelená. Má typické bílé ojínění, není to známka choroby či plísně. Na co ji použít? Do omáček, polévek, pyré, ale i do pomazánek. Velmi chutná je v orientálních pokrmech.
Špagetová dýně
Má protáhlý, oválný tvar a slupku do žluta. U tohoto druhu se také nemusí loupat slupka, stačí povařit. Svůj název získala podle toho, že ve zralosti vytváří uvnitř špagetová vlákna, která se od sebe při povaření oddělí. Dýňové špagety můžeme skutečně využít místo klasických špaget, například s milánskou směsí. Stačí jen posypat sýrem. Dále je můžeme zapékat a restovat.
Sweet dumpling
Jedná se o malou dýni obvykle světlé barvy s barevným kropením, nejčastěji zelené barvy. Je jedlá a zároveň okrasná. Využívá se k pokrytí altánků, plotů, pergol, plodů bývá poměrně dost. Její dužina je šťavnatá, sladká a výborné chutná. Zpracovává se do pirožků, dezertů nebo sladkého pečiva.
Marina di Chioggia
Je na našem trhu novinkou, pochází z Itálie, kde patří mezi staré odrůdy. Plody váží 4-6 kg, Charakteristická je výjimečnou hrubou strukturou slupky s žebrováním. V době zralosti je slupka zeleno-šedá. Hodí se jak na výzdobu, tak do kuchyně. Jen pozor, slupka je velmi tuhá a nepoddajná, musíme ji nejprve nakrájet na měsíčky a v troubě tepelně zpracovat, než ji oloupeme. Dužina je chutná, nasládlá a masitá. Je velice zdravá a skvěle se hodí k přípravě dýňových noků, rizotta a ravioli.
Okrasné dýně
Tvarově a barevně jsou velmi půvabné, a proto se používají výhradně pro dekorativní účely. Dužina je velmi tuhá a nahořklá. Snadno si je můžete vypěstovat i doma. Mezi nejoblíbenější druhy patří: Jack Be Little, Mandarin, Spoon, Pelerine, Tutti Frutti, Trnová koruna, Peer Bicolor, Andělská křídla, Mini turban nebo například Warzenmischung.
Mají zajímavé barvy a roztodivné tvary. Zkrášlí kuchyň nebo chodbu, kde pomocí nich můžete vytvořit půvabné zátiší, často jsou k vidění jako dekorace u vchodových dveří. Okrasné dýně lze vypěstovat dokonce na balkoně v nádobách. Jak poznat, kdy je sklidit? Slupka je tvrdá, pevná a neleskne se, u stonku jsou drobné prasklinky, které zasychají. Sklizeň by se měla stihnout před prvními podzimními mrazíky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz