Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Černý bez (Sambucus nigra) prý dovede vyléčit 99 nemocí. Přiznám se, že zda je na tom něco pravdy, nevím, ale co vím jistojistě je fakt, že z něj je výborná domácí šťáva, na podzim a v zimě bezesporu nejlepší bylinkový čaj a v létě báječná křupavá pochoutka.

Kde se vyskytuje?

Upřímně, téměř kdekoli. Stačí se na přelomu jara a léta zadívat na louky, podél cest či na rozlehlých pasekách. Všude se tam najednou bělí listy vzácného pokladu, o kterém se říká, že roste všude tam, kde se člověk o přírodu nestará. A jelikož dnes člověk s přírodou příliš „nekomunikuje“, bezu je všude dost. Což je však jedině ku prospěchu.

Jakmile keř vyraší krémově bílými květy, je na čase vyrazit na „lup“. Je důležité obírat jen skutečně velké, čisté a bohaté květy. Právě takové je možno použít na mnoho způsobů.

Nejjednodušší variantou je nechat květy usušit a v údobí chřipek vařit preventivně výtečné čaje. Působí totiž proti nemocem z nachlazení, podporuje pocení, ulevuje od bolesti. Zároveň však účinkuje při ischiatických potížích či migrénách. Jinou variantou je příprava domácích sirupů, nápojů či sezónních jídel. Krom květů se sbírají i plody.

Čarodějná moc černého bezu

Název „Sambucus niger“, nedostal bez černý náhodou. Dříve se mu totiž přisuzovala čarodějná moc. Naši předkové se domnívali, že v bezu je ukryta čarodějná moc duchů, ale také hodných lesních víl, které dokáží odehnat moc pekla. Díky těmto pověrám se mu přikládala jakási vyšší moc a v minulosti lidé bez černý téměř uctívali.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Nespočet účinků

Ať už v sobě bez černý má čarodějnou moc, či nemá, je vlastně jedno, jisté je, že svými účinky působí téměř na celý lidský organismus a dovede zbavit kdekoho mnoha neduhů.

Černý bez má analgetické účinky, působí lehce projímavě, odstraňuje střevní potíže spojené s křečemi a snižuje krevní tlak. V případě viróz působí potopudně, tedy člověka ochlazuje a zároveň zbavuje horečky. Dále usnadňuje vykašlávání a celkově zklidňuje nemoci dýchacího ústrojí.

Na své si přijdou i novopečené maminky, jelikož bez podporuje tvorbu mateřského mléka a působí i proti nadýmání, čehož se dá vcelku dobře využít i pro malé novorozence, které trápí bolestivá bříška. Bez černý si poradí i s nemocemi močového ústrojí, jelikož působí močopudně, tedy tak, že podporuje větší množství moče a brání vzniku případné infekce.

Dokáže snížit krevní tlak, díky tomu, že má dobrý vliv na pružnost cév. Tiší bolest a poradí si i s neuralgiemi, tedy bolestmi nervů či svalů. Mát také výrazné zklidňující účinky, lehce nasládlá chuť člověku automaticky navodí dobrou náladu.

Pozitivní přísun látek

Černý bez se sbírá v období mezi květnem až červnem, bílé květy se buď lehce odlamují, nebo odstřihují nůžkami a pokládají volně do košíků. Květy se suší na stinném místě, do cca 45 stupňů, aby neztratily nic ze své barvy a chuti. Květy obsahují komplex flavonoidů, aminy, třísloviny a velké množství vitamínů C.

Černý bez se dá formou výluhů použít jako zklidňující tonikum na podrážděnou pokožku, působí i na její prokrvení a má protizánětlivé účinky.

Kosmatice? Obalovaný květ bezu

Máte-li k dispozici velkou dávku právě natrhaných květů, zkuste neobvyklou pochoutku, kterou si můžete dopřát jen jednou do roka, právě v době sběru. Připravte si těstíčko z mouky, mléka a vejce. Ponořte do ní květ bezu a okamžitě pokládejte do rozpáleného oleje. Z obou stran smažte dozlatova a jako vhodnou přílohu použijte vychlazený zeleninový salát.

Stejně výborná je i domácí šťáva, která zažene žízeň i v těch nejteplejších dnech. Nebo třeba výborný bezinkový sirup, který lze užívat denně, jako domácí lék proti nachlazení a na posílení imunity.

Tak zkuste vyrazit do přírody a nasbírejte si léčivý elixír zdraví, který využijete za každého ročního období.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno