Přestože bývají vánoční svátky označovány za „nejkrásnější období roku“, pojí se k nim také spousta stresu, který se odvíjí především od shánění dárků, vánočního úklidu a v neposlední řadě souvisí také s organizací rodinného času. Je sice pěkné, že se v tomto období roku všichni příbuzní sejdou u jednoho stolu, ale může to vyvolat také mnoho nepříjemných situací a konfliktů. Jak se s nimi vypořádat a jak nebýt jejich součástí?

1. Předcházejte konfliktním situacím

Základem je zbytečně nevyvolávat hádky a nepřipomínat staré konflikty. Mezi některými rodinnými členy může panovat napjatá atmosféra, kterou obvykle ještě zesílí množství vypitého alkoholu, který ke svátkům tak nějak přirozeně patří. Pokud jste zrovna vy hostitelkou, je vhodné, abyste se v tuto chvíli zachovala jako „tlumič“ potencionálních konfliktů. Pokuste se při sporech zbytečně nestát na ničí straně a předcházejte jim například vhodným zasedacím pořádkem.

2. Nedělejte si o druhém domněnky

Pokud i vy sama máte problém s některým ze svým příbuzných a snadno se dostáváte do konfliktních situací, zkuste zůstat co nejvíce nad věcí. Největším problémem všech konfliktů bývají domněnky. V hlavě i vytvoříme představu o druhém člověku na základě jedné vyřčené věty, nebo jednoho činu a podle toho se k němu chováme. Zkuste místo toho raději druhému citlivě říct, co přesně se vám na jeho chování nezdálo a požádejte ho o vysvětlení.

3. Pečlivě važte svá slova

I přesto, že se mohou objevit situace, které vám nebudou úplně příjemné, někdo vás naštve, nebo urazí, zachovejte chladnou hlavu a pečlivě si rozmyslete, co mu řeknete. Slova mají tendenci se vrývat hluboko do paměti a jen s velkými obtížemi je druhému člověku vyženete z hlavy.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno