Dříve či později si každý rodič bude klást otázku, kdy je ten vhodný čas nechat dítě samotné doma. Ne vždy je po ruce někdo, kdo může nebo je ochoten pohlídat. V takové chvíli rodiče napadne, jestli už není dítě zralé na to, aby to samo doma zvládlo.

Generace našich rodičů a hlavně prarodičů nechávala své děti samotné doma poměrně brzy. Naše babičky už v útlém věku měly na starosti mladší sourozence, mnohdy už v předškolním období. Určitě nešlo vše hladce a mnohdy asi docházelo k situacím, se kterými se rodičům příliš nechlubili.

Kdy je optimální nechat dítě samotné doma?

Dnes už je jiná doba, přibylo mnoho nástrah a nebezpečí. Děti už v raném věku samotné doma nenecháváme. Ale kdy je ten pravý věk? Odpověď není vůbec jednoznačná. Každé dítě je jiné a je to velice individuální. Někteří rodiče nechávají samotné děti už například v osmi letech, někteří ani v deseti nenechávají potomky o samotě. Nehovoříme o chvilce, kdy si maminka odskočí přes ulici do obchodu, ale několika hodinách.

Přesné definice ani tabulky na toto neexistují. Rodič své děti zná nejlépe. Musí si být jist, že je dítě samostatné, může se na něho spolehnout, ví kam se obrátit, pokud se mu něco stane. Dítě si často i samo řekne, že chce zkusit být samotné doma. V takové chvíli by rodiče měli popřemýšlet, jestli není vhodné pořídit dítěti mobilní telefon.

Někteří dětští psychologové se přiklání k názoru, že dítě do deseti let by nemělo být samo doma. Ve skutečnosti 9-10 leté děti už mnohdy zvládnou přečkat dobu, než se rodič vrátí z práce. Ve škole už musí mít jistou dávku samostatnosti. Vždy záleží také na tom, jestli maminka pracuje na částečný úvazek a může si dovolit být s dítětem nebo je samoživitelka a zkrátka není zbytí.

Zákon nenařizuje věkovou hranici, kdy dítě nechat samotné doma, je ale jasně stanoveno, že do 18 let máte za dítě zodpovědnost. Rodiče sami vědí, jaké dítě mají doma a jestli se na něj můžou spolehnout.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno