Pobyt na čerstvém vzduchu je velice prospěšný. Problémem dnešní doby je, že děti tráví příliš mnoho času zavřené v interiéru. Ve škole, doma u PC nebo televize. Pobyt venku prospívá dětské imunitě, pohyblivosti, působí jako prevence obezity, rozvíjí schopnost improvizace a manuální zručnosti. Může potlačovat problémové chování jako hyperaktivita nebo impulzivnost.

Dnešní děti chodí ven čím dál méně. Dítě přitom potřebuje podněty, které působí na všechny jeho smysly. Podněty z PC a TV jsou pasivní. Umělé informace jsou navíc nereálné a neodpovídají skutečnému světu. Obraz, který si dítě vytvoří je tak zkreslený a zjednodušený. Je zde riziko omezení představivosti, kreativity, emocionality i sociálních dovedností.

Pokud dítě tráví příliš mnoho času zavřené doma, před televizní obrazovkou nebo s tabletem v ruce, pravděpodobně ztratí časem zájem o venkovní aktivity.

Ven s dětmi můžeme i za chladného počasí

Ven lze chodit i za chladného počasí, jen je třeba dětem vymyslet činnost. Můžete donést krmení ptáčkům do krmítka nebo do nejbližšího lesa, podívat se, jestli už je někde zamrzlá vodní hladina. Pokud už napadnul sníh, je o zábavu postaráno.

Dětem venku prospěje nejen čerstvý vzduch (pokud nežijete v lokalitě s častými inverzemi nebo jsou ve vzduchu překročeny limity škodlivin. Ale pokud svítí sluníčko, je přirozeným zdrojem vitamínu D, potřebného pro dětský vývoj. Oči vašeho dítěte potřebují přirozené světlo, zářivkového (interiéry) a modrého světla (televize, mobily, tablety) mají dost. Oči se venku procvičují v zaostřování na vzdálené a blízké body.

Pobyt na čerstvém vzduchu prospěje i spánku, vybijí přebytečnou energii, unaví se a lépe usínají. I děti mohou zažívat stres, zejména školní. Venku se jim uleví, přijdou na jiné myšlenky a zklidní se.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na